Liderstvo i menadžmentVijesti iz svijeta

Savjeti iz emocionalne inteligencije Warrena Buffetta

Warren Buffett je jedan od najcijenjenijih investitora u svijetu, a takođe uživa ugled i zbog njegove životne mudrosti, koju rado dijeli sa poslovnim svijetom, ali i širom javnošću.

Zbog toga se postavlja pitanje kako je američki biznismen stekao znanje koje mu je poslužilo za velika dostignuća o kojima pišu mediji širom planete.

U njegovom eseju u knjizi „Getting There: A Book of Mentors“, u kojoj 30 uticajnih lidera deli svoje tajne o uspjehu, Bafet je otkrio da je mnogo toga naučio od nekolicine ljudi, koje on naziva „herojima“, piše CNBC.

Jedan od njih je Tom Marfi, bivši izvršni direktor Capital Cities/ABC Inc. Investitor je opisao Marfija kao izuzetno sposobnu poslovnu osobu.

„Nije morao da viče ili nešto slično. Sve je radio na veoma opušten način”, primijetio je on.

Vježbanje emocionalne discipline

Prije više od 40 godina, napisao je Buffett, Marfi mu je održao lekciju o važnosti prepoznavanja i kontrole svojih emocija.

„Warrene, uvijek možeš nekome reći da sutra ide u pakao. To je bio jedan od najboljih savjeta koje sam ikada dobio”, prisjetio se njegovih riječi.

Marfi smatra da je u “vrućoj situaciji”, najpametnija stvar koju možete da uradite da držite jezik za zubima. Prema njegovim riječima, ako izgubite živce, veća je vjerovatnoća da ćete učiniti nešto zbog čega ćete kasnije zažaliti. I kada jednom kažete, naročito u današnjem tehnološkom svijetu, gdje sve što izgovorite može postati viralno, ne možete vratiti trenutak.

“Zaboravi na to na jedan dan. Ako se sjutra osjećate isto, recite im tada – ali nemojte da reagujete u trenutku ljutnje!”, kazao je Buffett.

Naučiti kako da upravljate svojim emocijama nije lako, ali vrijedi vježbati. Ako im dozvolite da divljaju, to može dovesti do donošenja loših odluka i čak može da našteti reputaciji, istakao je.

Prema Ričardu Orbe-Ostinu, psihologu i konsultantu za liderstvo, svoju emocionalnu disciplinu možete ojačati korišćenjem „tehnika kao što su meditacija, svjesnost i disanje“. Posvećenost ovim praksama može „pomoći u upravljanju emocijama, kada smo u situacijama koje ih mogu pokrenuti“, dodao je on.

Buffett ne savjetuje ljudima da ne izražavaju emocije. Umjesto toga, on je istakao prednosti priznavanja, ispitivanja i njihovog razumijevanja. Na taj način se stvara više vremena i prostora za jasnoću, što omogućava donešenje razboritijih odluka.

Emocionalna inteligencija je ključna

Marfijev savjet je duboko povezan sa konceptom emocionalne inteligencije. Emocionalno inteligentna osoba posjeduje i vještine samosvijesti i društvene svijsti. Obje su neophodne za razvoj i održavanje dobrih odnosa, jasnu komunikaciju, upravljanje konfliktima i postizanje uspjeha.

Buffett to dobro zna. Kao što je Paulin Jan, portfolio menadžerka koja vodi blog o ličnim finansijama, istakla u nedavnom intervjuu za CNBC, Voren je odličan investitor jer nije samo svjestan svojih emocija, već je u stanju da shvati i osjećanja drugih.

Investitor prepoznaje da emocije vode igru i koristi svoj uvid u ono što masovno stanovništvo oseća da bi donio mudre odluke o ulaganju“, objasnila je Jan.

Kako ona kaže, vježbanjem emocionalne discipline bićete daleko bolje opremljeni da postignete željene rezultate u životu.

Izvor: BIZLife

Povezani članci