Sarajevske ljepotice: Careva i Begova džamija
Vakuf Isa-bega Ishakovića
Careva džamija izgrađena je 1462. godine iz sredstava koje je obezbijedio osnivač Sarajeva, Isa-beg Ishaković. Ova džamija ujedno je i jedna od najstarijih izgrađenih džamija na području Sarajeva i okoline. Zapaljena je 1480. godine od strane Vuka Grgurovića uslijed njegovog pohoda na Sarajevo. Nakon ovog nemilog događaja uslijedilo je njeno obnavljanje, a postoji nekoliko različitih verzija koje govore o načinu njenog obnavljanja. Ono što je posebno značajno istaći je da od 1566. godine Careva džamija nakon više obnavljanja dobija konačan izgled, koji je u velikoj mjeri zadržala do danas. Tokom historije džamija i pomoćni objekti više puta su obnavljani i dograđivani, a prije nekoliko godina osposobljen je i hamam u skolopu ove džamije.
Vakuf Gazi Husrev-bega
Gazi Husrevbegova džamija po mnogima je bila jedna od njaljepših džamija koja je izgrađena u 16. stoljeću. Adžem Esir Ali, Perzijanac iz Tabriza, jedan od najpoznatijih i najznačajnijih graditelja bio je zadužen za to da ova džamija bude jedan od najljepših objekata tog vremena. Džamija je izgrađena od strane vakifa Gazi Husrev-bega, koji je kao i Isa-beg Ishaković osim džamije podigao još niz značajnih objekata u našem glavnom gradu. Zanimljivo je da ova džamija na svom ulazu ima i natpis u kojem se govori o ovoj džamiji kao o stjecištu dobročinitelja:
» Džamiju dobrih ljudi Husrev-beg podiže
U ime Boga (kao) dom onih koji ničice padaju.
On je utamanitelj neprijatelja, pomagač boraca za vjeru,
Širitelj dobročinstva, pomagač pobožnih.
Bog nam nadahnu njen kronostih:
(Ovo je) stjecište dobročinitelja, dom zahvalnih Bogu «.
Osim što ove dvije sarajevske ljepotice privlače pažnju mnogobrojnih muslimana koji dolaze u posjetu Sarajevu, veoma često inspirisani njihovom historijom posjećuju je kršćani i jevreji koji na trenutak imaju priliku barem na trenutak doživjeti orijentalno Sarajevo.
Za Akos.ba priredio: Admir Lisica