Islamske teme

Budi jak poput stabla, nesalomljiv poput trstike

Životni izazovi i iskušenja s kojima se susrećemo su samo prilike i trebamo ih tako razumijevati. Prepreke koje vas pokušavaju odvratiti ili spriječiti od vašeg puta su samo sredstva pomoću kojih vas Allah usmjerava ka boljim mjestima,  korisnijim okolnostima i ugodnijim djelima. 

U životu se stvari ne odvijaju uvijek onako kako bismo to mi željeli. Često puta Allah stavlja ljude u naše živote preko kojih nas upravlja prema pravom smjeru.

Do ovoga razumijevanja  sam došao nakon većeg broja iskustava koja su bila povod da ostvarim neka od mojih najvrednijih i najvažnijih poslova.

Naravno, od vas se očekuje da budete u stanju da se prilagodite izazovima okoline kako biste mogli da na najbolji način iskoristite događaje u vašem životu.

Postoji stara narodna priča koja nas uči ovoj vrijednoj lekciji.

Na obali rijeke je stajao veliki hrast. Sa svih je strana bio okružen trstikom. Svaki dan, kad bi vjetar zapuhao, stablo hrasta je stajalo čvrsto i odlučno, a trstika bi se uvijek savijala. Drvo hrasta bi se hvalisalo pred krhkom trstikom: " Pogledaj me. Ne savijam se ni pred kim, jer sam jak. Samo me pogledaj: krase me mudrost i snaga. "

Trstika ne reče ništa. Shvatila je da ovo hvalisanje ne zaslužuje dostojan odgovor. Jedne noći, velika oluja prođe zemljištem, sa olujnim vjetrom daleko jačim od svih prethodnih. Hrast se odupirao svim silama, ali ni vjetar nije popuštao. Napokon hrast više nije mogao izdržati nalete vjetra i njegovo se stablo uz veliki prasak slomi.

Ali kada je vjetar pokušao zahvatiti trstiku i polomiti je, ona se je uvijek iznova savijala i izmicala i svi udari vjetra, ma koliko snažni bili, bili su uzaludni.

Ova priča u sebi krije lekciju i pouku kako za pojedinca, tako i za civilizacije. Kultura ne bi trebala da bude tako konzervativna pa da puca pod pritiskom promjene, niti bi trebala biti tako savitljiva da je potpuno izbrišu vanjski utjecaji. Društvo treba da bude snažno i fleksibilno, sposobno da se razvija bez zaokupljajuće anksioznosti ili sukoba.

Allah, dželle dželaluhu, kaže u prijevodu značenja: Zar ne vidiš kako Allah navodi primjer – lijepa riječ kao lijepo drvo: korijen mu je čvrsto u zemlji, a grane prema nebu; ono plod svoj daje u svako doba koje Gospodar njegov odredi – a Allah ljudima navodi primjere da bi pouku primili.“ Kur’an, Ibrahim, 24-25.

U ovom ajetu nam Uzvišeni Allah nam kao primjer navodi drvo čiji snažni i čvrsti korijeni predstavljaju vjeru. Njegova grane koje se protežu visoko ka nebu su uvijek povezane s korijenom (vjerom), ali su fleksibilne, uvijek se kreću na odgovarajući način, a samim tim i uvijek kao plod pružaju korisno voće. To je razlog zašto Allah kaže da: " ono plod svoj daje u svako doba koje Gospodar njegov odredi.“

Ovaj primjer na najrječitiji način pojašnjava kako uspostaviti pravu ravnotežu između stabilnosti i fleksibilnosti. Možemo ga primijeniti u našim rječima i djelima, uzeti ga kao naš pristup u privatnim životima, društvu i praktikovanju vjere.

Čineći tako, slijedimo savjet Poslanika, sallallahu ‘alejhi we sellem, koji je rekao: „Ova vjera je lahka. Niko se neće s njom nadmetati, a da ga ona neće savladati. Budite umjereni i radite ispravno (bez pretjerivanja i zanemarivanja)! Obveseljavajte i tražite pomoć od Allaha jutrom, popodne i nešto krajem noći.“ (Hadis bilježi imam Buhari, rahimehullah, u Sahihu)

Autor: dr. Selman El-Aude

Prijevod: Nedim Botić

Izvor: www.islamtoday.com

Povezani članci

Back to top button