Ekonomija

Profit od sankcija: Turska od EU preuzima izvoz u Rusiju

Eksperti kažu da Srbija nije iskoristila postojeći trgovinski sporazum s Rusijom, te da BiH mora prilagoditi proizvodnju.
 

Nakon što je Vlada Rusije uvela zabranu na isporuku većine poljoprivrednih proizvoda, sirovina i prehrambenih proizvoda iz Evropske unije, SAD-a, Australije, Kanade i Norveške na godinu dana, Turska i Srbija su se našle na popisu prioritetnih zemalja koje će Rusiju opskrbljivati tom robom.

Dmitrij Medvedev saopćio je vijest o zabrani uvoza na sjednici Vlade 7. augusta, te je kabinet počeo da izvršava ukaz predsjednika Vladimira Putina koji je potpisan dan ranije.

“Turski izvoznici nalaze se u povoljnom položaju zbog teritorijalne blizine i već uspostavljenih veza”, komentirao je Glas Rusije.

Ipak, u ovom slučaju se radi o tendenciji koja je jačala i bez pomoći Evropske unije. Turski izvoz u Rusiju se u periodu od 2004. do 2013. godine povećao skoro četiri puta, a ruski izvoz u Tursku se u istom periodu otprilike utrostručio.

Odgovor turskog Ministarstva privrede ubrzo je stigao. U Ankari su se sastali zvaničnici turskog i ruskog Ministarstva poljoprivrede kako bi razmotrili proširenje dozvola turskim kompanijama, kako bi mogle izvoziti više proizvoda u Rusku Federaciju.

Predstavnici ministarstava dvije zemlje razgovarali su o tome kako poljoprivredni sektor Turske može zadovoljiti manjak nastao uvođenjem sankcija. Razgovori su bili fokusirani na to kako pojednostaviti proceduru za izvoz u Rusiju i povećati broj turskih firmi koje mogu izvoziti robu u Rusiju, navodi agencija Anadolija.

U međuvremenu, ruski ministar poljoprivrede Nikolaj Fjodorov, rekao je da Rusija, prije svega, želi povećati uvoz voća i povrća iz Turske.

“Turski tradicionalni poljoprivredni proizvodi primarno su predmet našeg zanimanja. Uzimajući u obzir ozbiljne ponude iz Turske, mislim da ćemo proširiti obim trgovine između dvije zemlje.”

U proteklih sedam mjeseci Turska je u Rusiju izvezla robu u vrijednosti 7,09 milijardi dolara. Najveće učešće u izvozu ostvareno je u tekstilu, predivu, tkaninama, povrću i voću.

“Procjenjuje se da EU može izgubiti čak 12 milijardi eura, jer prehrambeni proizvodi čine blizu 10 posto našeg cjelokupnog izvoza u Rusiju”, rekao je šef delegacije Evropske unije u Moskvi Vigaudas Ušackas u intervjuu za radiostanicu Govori Moskva.

Prema podacima ruskog Instituta za kompleksna strateška istraživanja (IKSI), Rusija iz Evrope uvozi 31,5 posto mesa, 42,6 posto mliječnih proizvoda i 32 posto voća i povrća, prenosi Ruski vjesnik.

Poljoprivredni proizvođači u zemljama Evropske unije trpe velike gubitke, budući da je vrijednost izvoza poljoprivrednih proizvoda u 2013. godini bila 12 milijardi dolara.

Šanse Srbije i BiH

BiH i Srbija nisu među zemljama koje su uvele sankcije za ruske kompanije, te stoga nisu ni među onima na koje se odnose protivmjere Rusije, što otvara prostor da ove dvije zemlje iskoriste zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda iz EU u Rusiju i plasiraju svoje proizvode na ovo tržište.

Opširnije na portalu Al Jazeere:

Turska od EU preuzima izvoz u Rusiju

Povezani članci