Islamske teme

Ponašanje prema gostima

  1. Ko je prozvan Ebu-Difan?

To je Ibrahim, a.s., što u prijevodu znači „otac gosta“. Nazvan je ovim imenom, jer je mnogo volio imati gosta i nahraniti ga. Kilometre bi prelazio tražeći nekog, kako bi s njim jeo.

  1. Ibrahim, a.s., bi svaku večer imao po nekoliko gostiju, koliko?
    U nekim izvorima se navodi da je sa Ibrahimom, a.s., svake noći večeralo od tri do deset, pa i stotinu osoba.
  2. Kako je prva generacija muslimana doživljavala ulazak musafira u kuću?
    Enes b. Malik, r.a., kaže: Kuća u koju ne ulazi gost, u nju ne ulazi ni melek!
  3. Ugošćavanje musafira se stavlja u ravan sa imanom. U kojem hadisu je potvrda za ovo?
    U hadisu, koji od Vjerovjesnika, s.a.v.s., prenosi njegov poznati ashab Ebu Hurejre, r.a., stoji: Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori istinu ili neka šuti; ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka ne uznemirava svoga komšiju i ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka počasti svoga gosta!
  4. Koliko traje ugošćavanje?
    U vjerodostojnom hadisu koji prenosi Ebu Šurejh el-Huzai, r.a., se jasno ističe: Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka počasti gosta njegovom nagradom! Prisutni su upitali: A šta je njegova nagrada, Allahov Poslaniče? Odgovorio je: Njegov je dan i noć. Ugošćavanje i gostoprimstvo je tri dana, a sve iznad toga je sadaka.
  5. Trebamo li, po islamskoj tradiciji, imati posteljinu za musafira?
    Naravno. Takva naša tradicija je utemeljena na preporuci Allahovog Poslanika, s.a.v.s, koju prenosi Džabir, r.a., a u kojoj se navodi: Postelja za čovjeka, postelja za ženu, postelja za musafira, a četvrta je za šejtana!
  6. Kakva je to šejtanova posteljina, koja se pominje u hadisu?
    To su postelje, pa čak i sobe, a ponegdje i čitavi spratovi kuća, koji se uopće ne upotrebljavaju i u kojima nije zanoćio ni domaćin, a da ne govorimo o musafiru. Poslanik, s.a.v.s., je to okarakterisao kao šejtansku postelju.
  7. Sunnet je kada nas neko pozove da se na poziv odazovemo, a da li je grijeh ne odazvati se?
    Neopravdano neodazivanje na poziv, Vjerovjesnik, s.a.v.s., je definirao grijehom prema Allahu i Njegovom Poslaniku, s.a.v.s. Što se vidi u predanju Ebu Hurejrea, r.a.: Ko se ne odazove pozivu, taj je pogriješio prema Allahu i Njegovom Poslaniku!
  8. Da li daljina smije biti razlog odbijanja poziva, ukoliko je to, doista, moguće ispuniti?
    U nekim knjigama se, kako navodi El-Gazali, kaže: Putuj milju da zijaretiš bolesnika, dvije da klanjaš dženazu, tri da se odazoveš na poziv, a putuj četiri milje da zijaretiš svoga brata u ime Uzvišenog Allaha!
  9. Kako se treba ponašati domaćin, a kako gost prilikom ugošćavanja?
    Domaćin treba biti krajnje pažljiv i sa posebnom dozom dobročinstva jedan dan i jednu noć, a u preostala dva dana, dok traje gostoprimstvo, nastavit će lijep odnos spram gosta. Gost će voditi računa da ne pretjera i ne bude opterećenje domaćinu. U predanju Ebu Šurejha el-Kabija se to nedvosmisleno podvlači. Naime, Vjerovjesnik, s.a.v.s., to napominje: Nije dozvoljeno ostati kod domaćina, tako da mu to postane opterećenje!11. Jedno od lijepih svojstava muslimana je tačnost i preciznost. Ako to uzmemo u obzir, kada treba doći u goste?
    Svaki ko je pozvan će pokušati uskladiti svoje vrijeme i na poziv domaćina doći tačno u zakazano vrijeme. Nije dobro kasniti, kako se domaćin ne bi uznemirio, ali nije dobro doći ni prije zakazanog termina, kako se ne bi domaćin zatekao nespreman.

    12. Kako će postupiti domaćin ako dio gostiju dođe na vrijeme a dio kasni?
    Ukoliko je dio gostiju došao na vrijeme, a drugi još uvijek kasni, preporučeno je servirati hranu u zakazanom terminu, jer je pravo onih koji su došli na vrijeme jače od prava onih koji kasne.

    13. O čemu domaćin upoznaje goste?
    Kada gost uđe u kuću, domaćin ga je dužan upoznati sa pravcem kible, mjestom gdje će abdestiti i toaletom. Navodi se da je to učinio Malik kada mu je u goste došao Šafija.

    14. Kako će postupiti domaćin kada je u pitanju pranje ruku prije i poslije jela?
    Domaćin će prvi oprati ruke prije jela, a posljednji nakon jela. Tako je učinio Malik i rekao da je pranje ruku domaćina prije drugih preče, jer je izraz gostoprimstva, a ostajao bi posljednji prilikom pranja ruku nakon jela, kako bi ostao sa posljednjim koji jede, tako da se gost ne bi zastidio i netolivši svoju glad, ustao za domaćinom.

    15. Kako se ispraćuje musafir?
    Ispraćaj musafira do ulaza jedan je od sastavnih elemenata ugošćavanja i gostoprimstva. Tako, kada dođe muškarac u goste, ispratit će ga domaćin-muškarac, a ako dođe ženska osoba, obavezno je da je do vrata ili ulaza, ispraća domaćica-žena.

Izvor: Pitanja i odgovori o islamskom bontonu
Autor: Malik Nurović

Za Akos.ba izdvojila : Lamija O.

Povezani članci

Provjerite također
Close