Zanimljivosti

Tuširanje može biti izrazito opasno, a evo i zašto

Vaša tuš kabina ili kada mogu biti izrazito opasno mjesto.  Provjerite koje opasnosti vrebaju:

Tuširanje tokom nevremena

Doktorica Mary M. Cooper ss univerziteta Illinois kaže kako treba izbjegavati tuširanje, kupanje, pranje posuđa, telefoniranje putem aparata koji je ukopčan na žicu te igranje videoigrica jer postoji opasnost od udara groma. Čak i ako ne udari u neposrednoj blizini vašeg doma još uvijek može oštetiti vaš organizam.

Stari tuš

Gotovo trećina tuševa sadrži potencijalno opasne bakterije, navodi se u studiji koja je provedena na Univerzitetu Colorado. To je zato što su puni kutaka koji su idealni za nastanjivanje mikroba. Možete ih dezinficirati, ali bakterije će s vremenom vratiti. Osim toga, tuš ispušta visoku nivo aerosoli odnosno čestica u vodi koje sadrže loše bakterije, a one mogu prodrijeti duboko u disajne puteva, kaže autor studije Norman R. Pace.

Tuširanje bez protuklizne prostirke

Prema izvješću iz 2011. godine koje je proveo američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, više od 230.000 ozljeda godišnje dogodilo se u kupaonicu ili kadi. Gotovo 20 posto tih ozljeda su uzrokovano proklizavanjem. Stavite protuklizne tepihe ili prostirke u kadu i pored nje.

(Ne) čistite spužvu

Spužva ili rukavica za kupanje je super za piling i uklanjanje mrtvih ćelija kože, ali su i idealni za bakterije. Operite ih jednom nedjeljno u octu razrjeđenim vodom ili u perilici za pranje posuđa. Iscijedite ih nakon svakog tuširanja i objesiti na vješalicu da se osuše.

Idete spavati odmah nakon tuširanja

Večernje tuširanje može vam uštedjeti vrijeme jutarnjeg spremanja na posao. Međutim, nije dobro iz kade odmah uskočiti u krevet. Trebalo bi proći barem dva sata jer promjena temperature remeti prirodne alergene vašeg organizma koji vam pomažu da zaspite, tvrdi se u istraživanju objavljenom u časopisu American Journal of Biology.

 

zeportal.net

Povezani članci

Back to top button