Književni kutak

Odlomak iz knjige “Rađanje lidera” – Istanbul na nogama, njega narod želi

Povodom zadnjih dešavanja u Turskoj predlažemo vam za čitanje knjigu biografiju R. T. Erdoana. Iz sadržaja knjige vam donosimo jedan odlomak vezan za početak njegovog preuzimanja gradske administracije Istnabula.

Allah zna, da je na njegovu mjestu bio neko drugi, izgubio bi hrabrost, iskrenosti bi nestalo, možda bi u strahu pobjegao

Čvrsta riješenost u pobjedup retočena je u slogan i dan pred izbore odrazila se na sve sokake: Tamam, ako Bog da! Allah nas nije posramio! Na prvom džuma-namazu nakon izbora, Tayyip Erdogan nalazio se u džamiji Eyüp Sultan. Bila je velika gužva. Poplava ljudi koja je prelila dvorište džamije, poput mirnih demonstracija obasula je sve sokake. Trka započeta sa posljednjeg mjesta, okončana je pobjedom. Hvala Allahu!

 

Narodna volja

U petak, 1. aprila, bit će izvršena primopredaja, Reis će od Nurettina Sözena (Nuretin Sozen) primiti gradonačelnički pečat. Skoro da je došlo svih milion glasača koji su dali svoj glas da bi Tayyip postao gradonačelnik Istanbula i, u jednoj zrelosti koja nije davala povoda za izbijanje nereda, čekali su govor koji će Reis održati nakon ceremonije primopredaje vlasti u prostorijama gradonačelnika. – Ovim smo izborima ostavili iza nas još jedan ispit demokratije…

U svojstvu manifestacije narodne volje, eto, nalazimo se pred vama!.. Određene birokratske grupe, nemaju pravo da na ovaj ili onaj način utiču na volju naroda… Mi svaki korak koji pružamo, pružamo ga u okviru normi prava. Radimo ono što nam pravo naređuje. Ali, neka nam ne zamjere, također nikome nećemo dozvoliti da nam pogazi naše pravo!

Narod kao da je više gledao način na koji je govorio nego šta je govorio. Naspram uvjerljivosti i iskrenosti koje je govorom tijela sjedinio sa svojim riječima, narod je zahvatalo oduševljenje. Lica ispečena tugom koju im je donijela stogodišnja samoća, bezizlazna situacija i nipodaš tavanje, osvijetljena su blagim osmijesima. Dok se ikindijski ezan koji je odzvanjao sa minara džamije Šehzadebaši i, poput proljetne svježine, uvlačio kroz otvorene prozore zgrade gradske

uprave, okolina se umirila, narod koji je ispunio službene prostorije i prostorije za brifing počeo se polahko razilaziti. Sa još nekoliko prijatelja Reis se nalazio u maloj radnoj sobi koja se nalazila uz kancelariju gradonačelnika. čuvši ezan, lagahno je ustao sa sofe i rekao: – Dozvolit ćete mi malo…

 

Stari bolesnik

Mjesec je maj. Poput spremanja koje izvode naše majke, tako se i Istanbul detaljno pospremao. Kad je Tayyip Erdogan preuzeo vlast, fotografija Istanbula koju je zatekao na svome stolu bila je fotografija jednog veoma zamagljenog,

neosvijetljenog i sivog grada. Allah zna, da je na njegovu mjestu bio neko drugi, izgubio bi hrabrost, iskrenosti bi nestalo, možda bi u strahu pobjegao. Ovaj historijski grad za koji je Nedim rekao da je „…poput dragulja“, i zbog kojeg bi žrtvovao: „…cijelu perzijsku zemlju“, ovaj „umorni grad“, podsjećao je na jedno ulično dijete razbarušene kose, dugačkih noktiju, mjesecima neokupano, bez identiteta i u velikom beznađu. Sada se, pak, ubrzano umivao, čistio se od buđi i hrđe, vidjele su mu se rane, osvjetljavale ulice, sokaci, parkovi i bašče, prepušten smrti poput beznadežnog i starog bolesnika Istanbul je podizan na noge. Gradonačelnik je organizirao konferenciju za medije, na kojoj je podnio izvješ taj za proteklih stotinu dana vlasti: – Ponovo smo pred vama s ciljem da našem narodu podnesemo račun za ono što smo uradili u ovome kratkom vremenu od kako smo došli na vlast i da predstavimo javnosti projekte čiju ćemo realizaciju brzo započeti u narednom periodu. Kao što svi znate, u proteklih pola vijeka našom zemljom upravljaju različite politič ke partije, shvatanja, filozofije i kadrovi. Zajednič ki cilj svih njih bio je da našu zemlju uvedu među savremene i modern zemlje. Nažalost, kao što ove svoje tvrdnje nisu ostvarili, isto tako nisu pronašli temeljito rješenje ni za jedan naš problem. Suprotno tome, gurnuli su zemlju u ćorsokak i još više zakomplicirali njene probleme. Rukovodioci koji ne brinu da li će se stopiti s jednim anadolskim čovjekom, uvijek su se držali daleko od naroda. Postali su stranci našem narodu i našoj zemlji. Uvijek su bili zauzeti veslanjem u vodama koje su bile oprečne željama i načinu života našeg naroda… Prošlo je stotinu dana od kako smo preuzeli gradsku vlast. U tom vremenu predstavnici filozofije koja je našu zemlju osudila na beznađ e stali su pred nas i već od sada traže da im ispostavimo račun za probleme koje su oni lično svojom rukom proteklih devedeset godina učinili. Započeli su horsku kampanju ponižavanja i blaćenja. Kad je u pitanju nestašica vode, suočeni smo s neosnovanim i zlonamjernim napadima. I dok se pred nama nalazi jedna tragična slika ISKIja, u velikoj mjeri uzdrmanog korupcijom, koji ima 30 triliona dugoročnog i 7 triliona kratkoročnog duga, koji u posljednjih šest godina nije napravio nijednu investiciju kako bi u sistem uključio nove izvore vode za piće i čije su mašine uzete iz inostranstva prepuštene koroziji na carini, od nas se očekuje da jednim čarobnim štapićem spasimo Istanbul od nestašice vode.

 

Duhovne vrijednosti

To je nepravda. I dok se nikako ne govori o našim tehnološ kim investicijama koje smo zamislili za rješenje problema oko vode, tjera se šega s molitvama za kišu i s duhovnim vrijednostima našega naroda. Želim naglasiti da mi nije cilj da trošim vrijeme na ponavljanju grešaka iz prošlosti ili da se žalim. Želim da znate da sa velikim ushićenjem i radošću maksimalnom brzinom traju naše aktivnosti na izbavljenju naših cijenjenih građana Istanbula iz problema nestašice vode.

Odlomak iz knjige: Rađanje lidera

Pisac: Huseyin Besli, Omer Ozbay

Prijevod: Avdija Salković

Izdavač: Dobra Knjiga, Sarajevo
 
Broj strana:, 425, mehi uvez

Narudžbe na: dobraknjiga.ba
Akos.bA

Povezani članci

Back to top button