Sportske novostiU Fokusu

Od segregacije do inkluzije: Priča o Školi fudbala Respekt

Reformom obrazovanja 2002. godine inkluzija je na velika vrata ušla u obrazovni sistem Bosne i Hercegovine. Taj proces se počeo primjenjivati 2004. godine nakon što je donesen Okvirni zakon o osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju prema kojem djeca i mladi s posebnim obrazovnim potrebama stječu obrazovanje u redovnim školskim programima koji se prilagođavaju njihovim individualnim potrebama.

Prema dostupnim podacima Zavoda za statistiku, 2014. godine u Kantonu Sarajevo je u osnovne škole upisano 250 djece s posebnim potrebama, dok jedinstvenih podataka kad je u pitanju srednjoškolsko obrazovanje još uvijek nema. Nažalost, iako djeca bivaju uključena u redovni sistem obrazovanja nerijetko se dešava da budu potpuno izolovana od ostatka društva unutar razreda koji pohađaju.

Sportska inkluzija

Prema dostupnim podacima u Kantonu Sarajevo trenutno egzistira osamnaest fudbalskih klubova u kojima mogu trenirati djeca različitog uzrasta i po različitim cijenama članarine. Međutim, Škola fudbala Respekt  jedina pruža priliku treniranja djeci različitih psihofizičkih sposobnosti i to potpuno besplatno. Glavni inicijator za osnivanje škole ovog karaktera je Emir Hujdur. ŠF Respekt osnovana je 2014. godine, a kako Emir navodi osnivanju je prethodio razgovor sa prijateljem koji mu je potvrdio da su marginalizirane grupe djece isključene iz društvenih aktivnosti što je bio dovoljan signal da se otpočne realizacija ciljeva besplatnih fudbalskih aktivnosti za svu djecu neovisno od njihovih psihofizičkih mogućnosti i materijalnog stanja.

Škola fudbala trenutno u evidenciji broji 124 člana, od kojih je 50 – 60 redovno na treninzima. Od ukupnog broja članova njih 16 je sa poteškoćama u razvoju. Za fudbal se ne interesuju samo dječaci, u školi su aktivne i djevojčice, a trenutno ih ima 18 i redovne su na treninzima. Treninzi se odvijaju u fiskulturnoj  sali škole Vladimir Nazor, Centru za rani rast i razvoj Herman Gminer, te na terenu udruženja Kick off u Nedžarićima.

„Ovo je jedini način da pokušamo djeci omogućiti da postanu pozitivni članovi zajednice i da ih integrišemo u društvo. Oni su, prije svega, naša sadašnjost, ali mi moramo misliti na našu, a i na njihovu budućnost. Želim na ovaj način skrenuti pažnju svima koji misle da ih se to ne tiče, te da misleći na druge stvari stvaraju bolju budućnost svojoj djeci“, izjavio je Emir Hujdur za Akos.ba.

Što se finansiranja tiče, Emir spominje da trenutno nemaju stalni izvor prihoda, međutim pokušavaju vlastitim radom, tj. izradom unikatnih ručnih radova obezbjediti minimalna sredstva. ŠF Respekt konstantnu pomoć i podršku ima od ambasade SR Njemačke, te ambasade SAD-a, CIMICA-a i UNICEF BiH-a.

Ovaj projekat su prepoznali

„Nismo još naišli na adekvatnu pomoć domaćih institucija, mada moram spomenuti Općinu Stari Grad, Novo Sarajevo, N/FS BiH i  Ministarstvo sporta i kulture. S obzirom na to da su treniranje i oprema besplatni za svu djecu nadamo se da će uskoro nadležne institucije prepoznati i adekvatno podržati aktivnost kojom se niti jedna država na svijetu ne može pohvaliti.“

Veliki prijatelj škole, kao i BiH, je Sacha Nagel iz Njemačke koji je u Bosni i Hercegovini prvi put bio 1997. godine u oviru SFOR-a. Pomagao je u promociji aktivnosti ŠF Respekt širom svijeta, obezbijedio je i velike količine sportske opreme, a kruna dosadašnje saradnje bila je organizacija Prvog međunarodnog fudbalskog kampa u Prači. Kamp je obuhvatao trodnevno druženje djece iz cijele BiH, uključujući oba entiteta, bez ijednog vida diskriminacije  te je pomjerio granice, kako u svijetu fudbala, tako i u odnosu prema djeci različitih psihofizičkih sposobnosti.

Saliha, majka dječaka Vehbije kojem je dijagnostifikovan Downov sindrom, ne krije oduševljenje misijom koju ima čitava ekipa ŠF Respekt na čelu sa Emirom. Kaže da je Vehbija sada mnogo veseliji i da satima nakon treninga, kada dođe kući, bude pod utiskom i da jedva čeka da ode na trening i druži se sa svojim prijateljima.

Emir naglašava da su vrata Respekta otvorena za svu djecu uzrasta od 4 do 15 godina.

„Živjeti za druge nije samo zakon dužnosti već i zakon sreće.“ – Emir Hujdur

Za Akos.ba piše: Adela Kukić

Adela Kukić, studentica Komunikologije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, je polaznica edukacije na portalu Akos.ba za saradnike/dopisnike.

Povezani članci