Kultura i tradicijaMoja putovanja

OBNOVA MINARETA: Počela druga faza rekonstrukcije Aja Sofije

Napori restauracije uključuju rastavljanje i ojačavanje dijelova drugog Bajezidovog minareta. Jedan značajan aspekt rada uključivao je uklanjanje ukrasnog balkonskog (šerefe) dijela minareta. To je učinjeno kako bi se procijenila temeljna struktura i obavile potrebne popravke.

Započela je druga faza restauratorskih radova u Velikoj džamiji Aja Sofija, s fokusom na vitalne popravke Bajezidovog minareta. Opsežni projekat obnove ima za cilj očuvati strukturu džamije i osigurati njezinu dugovječnost za buduće generacije.

Napori restauracije uključuju rastavljanje i ojačavanje dijelova drugog Bajezidovog minareta. Jedan značajan aspekt rada uključivao je uklanjanje ukrasnog balkonskog (šerefe) dijela minareta. To je učinjeno kako bi se procijenila temeljna struktura i obavile potrebne popravke.

Vanredni profesor Ahmet Güleç, član naučnog odbora koji nadzire restauraciju, kaže: “Dio balkona pažljivo je uklonjen i spustili smo se da pregledamo jezgru minareta. Obično se minareti konstruiraju pomoću klinova da bi zadržali svoj strukturni integritet, ali smo ovdje uočili jedinstvenu tehniku ​​gradnje umjesto klinova, kako unutrašnjih tako i vanjskih, stezaljke su korištene za oblikovanje prstenova, eliminirajući potrebu za tradicionalnim klinovima.”

Profesor Güleç dalje je objasnio izazove s kojima se susreće tokom procesa obnove. “Gornji dio minareta prethodno je popravljan materijalima na bazi cementa, što je vremenom uzrokovalo primjetna oštećenja. Ovi materijali su uklonjeni kako bi se spriječilo daljnje propadanje, a sada se rade potrebna ojačanja.”

Osim popravke minareta, u toku su i restauratorski radovi na vanjštini Aja Sofije kako bi se riješilo strukturne probleme koji su otkriveni tokom dubinske analize materijala građevine. “Već smo dovršili neke manje popravke u unutrašnjosti, posebno na mramornim površinama i podovima, fokus je sada na ojačavanju strukture kako bismo osigurali da može izdržati seizmičku aktivnost”, rekao je Güleç.

Pojasnio je da se restauracijski napori provode s naglaskom na minimalne intervencije kako bi se očuvala originalna struktura. “Naš je prioritet ukloniti problematične materijale koji bi mogli oštetiti zgradu, a cilj nam je zamijeniti historijski tačnim i izdržljivim materijalima.”

Ključni element obnove je pažljivo čišćenje pročelja zgrade. “Proveli smo analize morta i žbuke korištene u objektu te ćemo izvršiti kontrolirano pjeskarenje kamenih dijelova koji zahtijevaju čišćenje. Cilj je osigurati da se proces čišćenja odvija pod niskim tlakom kako ne bi došlo do oštećenja površine, a da učinkovito uklonimo prljavštinu”, dodao je Güleç. Ova faza obnove uključuje i analizu različitih materijala, poput žbuke i kamena korištenih u građevini, kako bi se odredile najprikladnije metode za njihovo očuvanje.

Güleç je naglasio da restauratorski tim pedantno radi na poštovanju povijesnog integriteta zgrade, rekavši: “Počeli smo provoditi detaljnu analizu razdoblja na temelju uzoraka žbuke kako bismo razumjeli različite faze obnove kroz koje je Aja Sofija prošla.”

Jedan od izazova ove obnove, objasnio je Güleç, je zaštita Aja Sofije od oštećenja izazvanih vremenskim prilikama. “S obzirom na teške vremenske uslove, uključujući jak vjetar i jaku kišu, poduzimamo dodatne mjere kako bismo zaštitili zgradu. Konkretno, koristit ćemo posebnu vrstu žbuke za zaštitu gornjih dijelova konstrukcije, omogućujući joj da diše dok osigurava dugoročnu zaštitu od vremenskih nepogoda.”(stav.ba)

akos.ba

Povezani članci