Naučno dokazani načini kako popraviti raspoloženje u manje od 5 minuta
Nije neobično da se ponekad osjećate tužno, iscrpljeno i pokislo. No, često nam do takvog stanja dolazi i zbog potpuno banalnih i zapravo nevažnih sitnica.
Guy Winch, psiholog i autor knjige „Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure and Other Everyday Hurts“ tvrdi kako do lošeg raspoloženja može doći kada zaboravimo nekome čestitati rođendan, pa čak i kada ne dobijemo dovoljno lajkova na neki nama važan post na Facebooku. Što nam, dakle, govori da su ljudi veoma osjetljiva bića i da nas zaista prave sitnice mogu izbaciti iz takta.
No jedna je psihološka studija pokazala da, dok nam je s jedne strane mali dio naše individualne sreće predodređen genetikom i svakodnevnim okolnostima, čak 40 posto može biti kontrolirano našim mislima i postupcima.
To znači da, kad se osjećamo loše, sami sebi možemo biti najbolji prijatelji i možemo pomoći da na najbrži i najlakši način izbacimo negativne misli. Business Insider prenosi ove načine kako u manje od deset minuta, možete poboljšati raspoloženje:
- DOBRO SE NASMIJTE
Smijeh zaista može biti lijek
Studija provedena na Stanfordu i objavljena u magazinu Prevention dokazala je da smijeh povećava količinu dopamina u mozgu, a upravo je on zaslužan za popravljanje raspoloženja. No, osim toga, stručnjaci tvrde kako smijeh u našem tijelu povećava i količinu kisika te smiruje stres, zbog čega se osjećamo pozitivnije i opuštenije.
- PROŠETAJTE (I ISKORISTITE DANJE SVIJETLO)
Daniel Kripke, doktor medicine sa Sveučilišta u Kaliforniji, tvrdi: „Studije su pokazale da pojedinci, koji se tokom dana više izlažu vanjskom svjetlu, imaju manje problema sa spavanjem i manje su depresivni, a također postoje i dokazi da nas svijetlo može učiniti produktivnijima.“
Osim toga, stručnjak za mentalno zdravlje i tjelovježbu, Jack Raglin, dodaje: „Studije su pokazale da čak i lakša vježba može popraviti naše raspoloženje“, a bit je u tome da radimo ono što nas veseli. Ako nas šetnja parkom ili vožnja biciklom vesele više od odlaska u teretanu, onda bismo teretanu trebali ostaviti po strani.
- OČISTITE NERED
Autorica knjige The Highly Sensitive Person, Elain Aron, tvrdi da nas „nered neprestano podsjeća na poslove koje bismo trebali obavljati, ali ne obavljamo“ i zbog njega se često možemo osjećati loše. No, također tvrdi kako ne trebamo cijele dane provesti u čišćenju nereda, već bismo trebali barem najvažnije stvari dovesti u red, jer nas već i privid reda može učiniti sretnijima i popraviti nam raspoloženje.
- ZAGRLITE NEKOGA
Tiffany Field, naučnica iz Touch Instituta na Univerzitetu u Miamiju, za Psychology Today je rekla: „Kada stimulirate receptore za pritisak u vašoj koži, smanjuje se količina hormona stresa.“
Također, dodir može potaknuti lučenje oksitocina, koji ima pozitivne učinke na naše raspoloženje. Field preporuča i da, kad se osjećamo loše, sami sebi trljamo ruke, čelo ili vrat – što nam dokazano može smanjiti količine kortizola u tijelu te nam umiriti otkucaje srca.
- RAZMIŠLJAJTE O POZITIVNIM DOGAĐAJIMA
U članku za Psychology Today, doktorica Susan Biali, preporuča da bismo se trebali prisjetiti tri pozitivna događaja iz našeg života ili tri stvari koje nam trenutno idu u pozitivnom smjeru te ih čak ponavljati u glavi.
Doktorica tvrdi kako će nam ovakve misli i njihovo ponavljanje pomoći povratiti dobro raspoloženje i osjećaj zadovoljstva koji imamo kad obavljamo stvari u kojima smo dobri ili osjećaj koji smo imali kad smo doživljavali ona tri izuzetno pozitivna aspekta u životu.
- DAJTE SEBI ODUŠKA
„U mnogim je situacijama bolje da iz sebe izbacimo negativne emocije, a kad si damo oduška, to nam pomaže stvoriti potrebnu ravnotežu“, tvrdi psiholog Leon F. Seltzer, koji smatra da je ponekad zaista korisno o svojim se problemima požaliti nekoj bliskoj osobi.
To nikako ne znači da bismo trebali postati onaj negativac koji u svemu vidi nešto loše, ali ako se radi o nekom stvarnom problemu i nekoj zaista negativnoj pojavi, takve je stvari zaista potrebno, za vlastito dobro, što prije izbaciti iz glave.
telegram.hr