Naučnici otkrili: „Namaz je lijek za stres i probleme sa kičmom“
Naučnici su dokazali da islamska molitva (poznat kao ‘namaz’) koju muslimani obavljaju pet puta dnevno može biti dobra za zdravlje kičme i leđa, ako se obavlja na pravilan način.
Rezultati su objavljeni u naučnoj studiji pod naslovom „Ergonomska studija pokreta tijela tijekom muslimanske molitve pomoću digitalnog humanog modeliranja“ u naučnom časopisu „International Journal of Industrial and Systems Engineering“.
Istraživanje je ispitivalo kompjuterski generisane modele ljudi u pozicijama tijela pri obavljanju namaza i analiziralo kako namaz utiče na bol u donjem dijelu leđa.
Položaj sedžde povećava elastičnost zglobova, navodi se u studiji. Dok je obavljanje namaza jednom dnevno korisno za zdravlje, klanjanje pet puta dnevno daje još više koristi.
Dr. Khasawneh, koautor studije, ističe: “Jedan od načina posmatranja položaja tijela u namazu jeste da su slični onima iz joge ili intervencijskim vježbama iz fizikalne terapije koje se koriste za liječenje bolova u donjem dijelu leđa.
Na fizičko zdravlje utiču socio-ekonomski, životni i vjerski faktori. Osim toga, istraživanje je pokazalo da postoji snažna povezanost između molitve i svijesti o važnosti vođenja zdravog načina života.
„Namaz može eliminirati fizički stres i anksioznost, a postoje i istraživanja koje ukazuju da se molitveni rituali mogu smatrati kao efikasan klinički tretman poremećaja u neuro-mišićno-koštanom sistemu.”, stoji u studiji.
Zanimljivo je da se položaj sedžde, kako ju je preporučio Muhammed, a.s., spominje i na par mjesta u Bibliji.
“A on (Isus) je otišao malo dalje, i pao na lice, i molio…” (Matej 26:39)
“I Jošua je pao na lice na zemlju, i molio se Bogu…” (Jošua 05:14)
Izvor: Ilmfeed.com
Preveo: Nedim Botić
preporod.com