Namik Alimajstorović: Bh. dijaspora je najveći investitor u Bosnu i Hercegovinu
Piše: Admir Lisica
Namik Alimajstorović prvi je predsjednik Svjetskog saveza dijaspore BiH (SSDBiH). U Birminghamu živi već preko dvadeset godina. Trenutno je glavni urednik portala BHDINFODESK.COM (BiH dijaspora infodesk). Prema njegovim riječima, bosanskohercegovačka zajednica u Velikoj Britaniji veoma je dobro organizirana, ali mladi Bosanci i Hercegovci sve više gube vezu s maticom.
– Život u Engleskoj
Prije nego je došao u Birmingham, Alimajstorović se u svom rodnom Sarajevu dugi niz godina aktivno bavio novinarstvom. Kako kaže, nekada je ova djelatnost bila dosta cjenjenija i isplativija, dok su se sada stvari dosta promijenile, posebno u Bosni i Hercegovini.
“Sjećam se da sam krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća od tadašnje zarade mogao priuštiti sasvim pristojan život. Danas, nažalost, novinarstvo je dosta degradirano i nije cijenjeno. Što se tiče ekonomske situacije u Engleskoj, i činjenica da jedan stolar ili bilo koji zanatlija na godišnjem nivou može zaraditi i do 40.000 funti, a neko ko je završio društveni fakultet do 30.000 funti dosta toga govori. Naravno, i dalje su stručni fakulteti na cijeni i tu su zarada nekada astronomske. Potreba za zanatima je dosta veća u Engleskoj pa je to stoga i razumljivo”, rekao je za Anadolu Agency (AA) Namik Alimajstorović.
Ratna generacija bosanskohercegovačkih doseljenika je došla u sređenu zemlju koja je imala razrađenu socijalnu politiku. Niko nije spavao u parku, svi su bili socijalno i zdravstveno zbrinuti i nakon šest mjeseci boravka sve naše izbjeglice su dobile radne dozvole.
U početku, zbog slabog poznavanja jezika, bh. dijaspora u Engleskoj je, kako kaže, morala raditi razne poslove na početku kako bi stekla pristojne uslove za život. Ipak, već nakon tri godine od dolaska Bosanaca i Hercegovaca, Vlada Velike Britanije im je pružila dosta više mogućnosti.
“Nakon dolaska u Englesku radili smo različite vrste poslova kako bi svojoj porodici obezbijedili kakve takve uslove za život. Ono što je donijelo pozitivnu promjenu je odluka da nakon tri godine od dolaska Bosanaca i Hercegovaca u ovu zemlju je pravo na besplatno studiranje. Naravno, mnogi su to iskoristili, što im je u konačnici omogućilo bolje poslove”, priča Alimajstorović.
Ono što ističe je veoma pristojan život naših iseljenika u Engleskoj. Naime, zarada i cijene su veoma dobro usklađene što je dodatna okolnost koja ide u prilog stanovnicima.
“U Engleskoj se od prosječne zarade može veoma dobro živjeti, što u velikoj mjeri omogućavaju i cijene osnovnih životnih namirnica, koje su nekada i dosta jeftinije nego u Bosni i Hercegovini. Upravo sam se i prije nekoliko dana uvjerio u povoljnije cijene nekih namirnica u Engleskoj nego u BiH, što je apsurdno kada uporedimo životni standard ovih dviju država”, kaže Alimajstorović.
– Stanje bh. dijaspore
Bh. dijaspora je najveći investitor u Bosnu i Hercegovinu već godinama. Prema Alimajstoroviću, to se može promijeniti jer dolazi do smjene generacija.
“Mnogo je primjera da druga generacija neće imati potrebe da šalje novac u Bosnu i Hercegovinu. Naša generacija je kroz ove godine uspjela riješiti sva egzistencijalna pitanja što znatno olakšava našoj djeci koja neće imati potrebu da nam šalju novac nakon što se trajno vratimo u Bosnu i Hercegovinu”, naglašava Alimajstorović.
Ipak, činjenica je da iako stanje u bh. dijaspori nije kao prije nekoliko godina, još uvijek postoje projekti namijenjeni Bosni i Hercegovini. Što se tiče Bosanaca i Hercegovaca u Velikoj Britaniji, pored toga što su veoma dobro integrisani u britansko društvo, aktivno njeguju vezu sa svojom zemljom.
“Veliki je broj projekata koji realizuju naša udruženja širom Engleske, a koja imaju za cilj pomoć Bosancima i Hercegovcima. Također, niz je aktivnosti koji se odvijaju u našim centrima, a svakako su dopunske škole na bosanskom jeziku jedne od najznačajnijih. Ono što treba spomenuti jeste njegovanje kulture sjećanja, a dokaz za to je i najava o realiziranju projekta Muzeja Genocida u Birminghamu, koji će imati za cilj prikazati Britancima, ali i svim ostalim šta se to dešavalo u Bosni i Hercegovini tokom agresije”, konstatuje Alimajstorović.
Akos.ba