Danas će biti ukopan Rifet Gabeljić: Trideset godina čekanja na smiraj u Potočarima

Na kolektivnoj dženazi koja se danas klanja u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, među sedam identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, vječni smiraj pronaći će i Rifet Gabeljić. Njegovi posmrtni ostaci – lobanja i nekoliko kostiju – pronađeni su prije dva mjeseca na gradskoj deponiji u Han-Pijesku, skoro tri decenije nakon što je ubijen u julu 1995. godine.
Rifet je imao samo 31 godinu kada je zarobljen tokom pokušaja da kroz šumu, zajedno sa hiljadama drugih, stigne do slobodne teritorije pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine. Zajedno s bratom Safetom pokušao je izbjeći smrtnu opsadu, ali su se razdvojili tokom jedne od brojnih zasjeda. Safet je nakon 17 dana lutanja prešao u Tuzlu, dok je Rifet uhvaćen kod Han-Pijeska – i ubijen. Danas, nakon dugog čekanja i bezbroj pokušaja da se pronađu njegovi ostaci, Safet mu konačno klanja dženazu.
„Trideset godina traje moja borba da saznam gdje mu je grob. Obratio sam se svim institucijama, znao sam da je u Han-Pijesku. I onda sam čuo – našli su ga na deponiji. Ne mogu opisati tu bol. Nije dovoljno što su ga ubili, nego su ga i bacili kao otpad“, kaže Safet Gabeljić.
Rifet je bio jedan od 89 Gabeljića ubijenih u genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici. Samo iz njihove šire porodice, kaže Safet, stradalo je više od 120 osoba. Na bijelom mermeru u mezarju Potočara danas stoje njihova imena.
Uz Rifeta, danas su ukopani i ostaci još šest žrtava srebreničkog genocida. Među njima su i najmlađe ovogodišnje žrtve – Senajid Avdić i Hariz Mujić, obojica stari tek 19 godina kada su ubijeni. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su na površini terena – Avdić 2010. godine u Suljićima, a Mujić 2022. godine u Baljkovici, kod Zvornika.
Najstarija žrtva ukopana danas je Fata Bektić, jedina žena među ovogodišnjim žrtvama. Imala je 67 godina. Njeni ostaci pronađeni su 2021. godine u Potočarima.
Porodice i dalje ukopavaju nekompletna tijela – ponekad tek jednu ili dvije kosti. Tako je i u slučaju Hasiba Omerovića, čiji su ostaci pronađeni još 1998. godine, ali tek sada porodica smogla snage da ih ukopa.
U Memorijalnom centru Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida. Još 250 njih je ukopano u mjesnim mezarjima, prema želji porodica. Najmlađa žrtva koja je ikada ukopana je novorođena djevojčica Fatima Muhić, dok je najstarija bila nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Do danas, žrtve genocida pronađene su na više od 150 lokacija, uključujući 77 masovnih grobnica. Genocid u Srebrenici – koji je presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde zvanično okarakterisan kao takav – i dalje ostavlja duboke rane, dok porodice tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih.
Za zločine počinjene u Srebrenici, do sada su 54 osobe osuđene na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući i pet doživotnih kazni. Među njima su i najviši politički i vojni lideri bosanskih Srba – Radovan Karadžić i Ratko Mladić.
Danas, dok bijele nišane ponovo ispisuju nove tragove boli i sjećanja, Potočari šute. A šutnja teži više od svake riječi.