Kolumne i intervjuiU Fokusu

Mr. Mirza Ahmetbašić za Akos.ba: Novija historija BiH nije dovoljno zastupljena u udžbenicima historije

Danas, kada se zaista nalazimo u teškom i izazovnom vremenu nastavimo odgovorno raditi i ponašati se kako bi poboljšali ambijent i razvoj okruženja u kojem živimo, sa naprednim vizijama i misijama svojih djelovanja.

U povodu Dana nezavisnosti razgovaramo sa mr. Mirzom Ahmetbašić, magistrom historije iz Bosanske Krupe.

Naš sagovornik je rođen u Gračanici 1979. godine. Srednju školu je završio u rodnom gradu, a Filozofski fakultet, Odsjek za historiju u Tuzli. Autor je više knjiga i naučnih radova.

Razgovarao: Voloder Sanadin

Akos.ba: Koliko je novija historija Bosne i Hercegovine zastupljena u osnovnim i srednjim školama?

Ahmetbašić: Novija historija Bosne i Hercegovine u našim osnovnim i srednjim školama kroz udžbenike historije nije zastupljena u dovoljnoj mjeri, što lično smatram velikim nedostatkom za sadašnje generacije naših učenika.

Nadam se da će se u nekom skorijem vremenu toj tematici posvetiti onoliko pažnje koliko zaista zaslužuje, te naći odgovarajuća zajednička jezgra nastavnih sadržaja koja bi bila općeprihvatljiva za cjelokupno bosanskohercegovačko društvo. Kada su u pitanju osnovnoškolski udžbenici u njima se o posljednje tri decenije bosanskohercegovačke prošlosti govori samo kroz tri nastavne jedinice: uzroci privredne i političke krize u SFRJ i njen raspad, međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, te u kraćim crtama ratni i postratni period u našoj zemlji.

Nažalost, o nekim osjetljivim sadržajima, poput koncentracionih logora, genocida i sl. podaci veoma oskudni.

Akos.ba: Kolike su mogućnosti škola da kroz različite aktivnosti razvijaju svijest učenika o značaju obilježavanja važnih historijskih datuma?

Ahmetbašić: Naše odgojno-obrazovne ustanove imaju zaista širok spektar aktivnosti i djelovanja kada je u pitanju podizanje svijesti učenika o značaju obilježavanja, ne samo 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, nego i svih drugih datuma iz bogate bosanskohercegovačke prošlosti. Ovdje bi posebno izdvojio nastavnike i profesore historije, koji zaista, kroz različite vidove vannastavnih aktivnosti, ali i kroz redovnu nastavu, ulažu dosta truda kako bi učenicima na najbolji mogući način približili navedenu tematiku i ukazali na njen značaj.

Ta aktivnost se ogleda u pisanju i prezentiranju različitih tematskih referata, video-prezentacija, postavljanje tematskih izložbi, pisanje historijskih sastava, posjeta spomen-obilježjima iz različitih vremenskih perioda, muzejima, arhivima, organiziranje predavanja živih učesnika rata, preživjelih logoraša i slično. Smatram da navedene aktivnosti ne predstavljaju posebno materijalno opterećenje našim školama i da se uglavnom mnoge aktivnosti blagovremeno planiraju i realiziraju.

Akos.ba:  Vaša poruka građanima povodom 1.marta-Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Ahmetbašić: Dan nezavisnosti za svaku državu, a samim tim i za Bosnu i Hercegovinu, znači da je od toga dana političkom voljom naroda, nezavisna država na sebe preuzela odgovornost da sama vodi svoju politiku pred međunarodnom zajednicom, brani svoju državnu teritoriju, vodi miroljubivu politiku prema drugim zemljama i slično.

Kada neka država dobije međunarodno-pravno priznanje, obaveza je i međunarodne zajednice, da tu državu pomaže u slučaju bilo kakve opasnosti koja dolazi spolja. To ujedno znači, da svi građani naše zemlje, neovisno od njihove vjerske i nacionalne pripadnosti, moraju do kraja biti spremni čuvati njen teritorijalni integritet i suverenitet.

Danas sa sigurnošću možemo konstatirati da je Bosna i Hercegovina svojom stečenom nezavisnošću 1992. godine i herojskom otporu njenih branitelja opstala i na putu je da postane moderno uređena europska zemlja.

Zato, kada danas obilježavamo ovaj historijski datum, sjetimo se i odajemo dužnu poštu svima onima koji ugradiše svoje živote ili izgubiše dijelove svoga tijela u odbrani temelja državnosti i nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine koji je priznala međunarodna zajednica, jedan je od najznačajnijih datuma u njenoj milenijskoj tradiciji. Put ka ostvarenju tog cilja bio je izuzetno težak i složen, popraćen strašnim i krvavim ratom uključujući i genocid, najveći u Europi poslije Drugog svjetskog rata.

Danas, kada se zaista nalazimo u teškom i izazovnom vremenu nastavimo odgovorno raditi i ponašati se kako bi poboljšali ambijent i razvoj okruženja u kojem živimo, sa naprednim vizijama i misijama svojih djelovanja. Neka nam Bosna i Hercegovina ostane dugoročna i vječna.

Akos.ba

Povezani članci