Nauka i tehnologija

Mirisi i njihova djelotvornost

Važnost miris ogleda se, prije svega, u hadisima Božijeg Posla­nika, a.s., čije je korištenje ostavio kao praksu svom umetu, rekavši da su mirisi jedna od njemu tri omiljene stvari na dunjaluku. Posla­nik, a.s., savjetovao je da se mirisi koriste u svako vrijeme, štaviše, i Kur’an se o tome vrlo eksplicilno izjasnio riječima Uzvišenog Allaha:

 

“O sinovi Ademovi, uzmite ukrase svoje kad hoćete molitvu obaviti! I jedite i pijte, samo ne pretjerujte; On ne voli one koji pretjeruju”. (El-A’raf, 31)

 

Među ovim ukrasima nalaze se i mirisi za muškarce, prije negoli za žene, jer se žena supruga može namirisati samo za svoga muža, zato što njeno mirisanje pred strancima može dovesti do smutnje i nereda na Zemlji. Ovakav način ne voli ni Uzvišeni Allah, niti bilo koji čovjek koji ima pohvalan moral, čast i karakter.

U mnogim medicinskim časopisima navodi se da se prilikom glavobolje protrljaju sljepoočnice uljem nane (mente) kako bi bol prestala, a ako neko ima nesanicu, neka na jastuk nakapa kapljicu mirisa – i zaspat će u miru.

 

Nana je biljaka izrazito prijatnog mirisa i vrlo je ljekovita

 

Ako neko hoće sebe učiniti aktivnijim u najkraćem roku, neka pomiješa nekoliko kapljica ulja mandarine s malo vode i popršće po sobnom zraku, osjećat će se življe i aktivnije.[1] Kao što posto­ji prirodni način liječenja i liječenje muzikom, medicina priznaje i mogućnost liječenja putem mirisa. To je tzv. aromaterapija. Pod aromaterapijom podrazumijeva se liječenje fizioloških, nervnih i emo­cionalnih tegoba udisanjem miomirisa, ili pak da bi se otklonila bol, smanjila napetost i osnažio osjećaj živosti i aktivnosti.[2]

Sta osjeća svako od nas kada osjeti miris vrućeg hljeba, spravlje­nog od čistog pšeničnog brašna?

 

Nema sumnje da tada imamo osjećaj ugodnosli uz buđenje ugodnih uspomena u nama. To nije neobično ako znamo kako je čulo miris ustrojeno kod čovjeka. Nervi zaduženi za miris povezani su direktno s centrom za memoriju i osjećaje u mozgu. 

 

Aromaterapija pozitivno djeluje na opuštanje

 

Dr. Elena Hersh, specijalista za nervne i psihičke bolesti u Cen­tru za istraživanja u Čikagu, kaže da je najbrži način da se probude emocije onaj pomoću čula zaduženog za mirise. Savremena nauka danas potvrđuje i pohvalno se odnosi prema načinu liječenja emocionalnih i psihičkih oboljenja upotrebom miris i eteričnih ulja. Urađene su mnoge studije i one nedvojbeno ukazuju tla lavanda, koju su naši preci upotrebljavali za nervno opuštanje, doista smiruje uskomešanost i vibriranje mozga, dok bosiljak, naprimjer, povećava, njegove vibracije. Svi danas znamo da neka eterična ulja blago djeluju na nerve i otklanjaju napetost, kao npr.: kamilica, kora sandalovine i cvijet narandže, dok mirisi ruže i jasmina vrlo razdražujuće djeluju. Neki mirisi pozitivno djeluju protiv umora i premorenosti, kao što su: miris nane, bijelog bora i bosiljka, dok mirisi eteričnog ulja djelotvorno utječu na miran san.

 

 

 

Božiji Poslanik, a.s., usporedio je druženje s prodavačem mirisa i onima koji prave nered, npr. s kovačem koji puše u mijeh, riječima: “Primjer dobrog i lošeg druga jeste kao primjer trgovca mirisom i kovača koji puše u mijeh. Od prodavca mirisa kupit ćeš miomiris ili ćeš barem osjetiti njegov miris, a mijeh kovača opržit će ti tijelo ili odjeću, ili ćeš od njega osjetiti ružan zadah.” (hadis bilježi Buhari i Muslim)

O misvaku smo govorili u knjizi “Kur’an i biljke”. Nakon proučavanja utvrdilo se da je njegova korist ogromna. On je četkica za zube koju danas upotrebljavamo, a sadrži tvari i minerale vrlo bitne za čistoću. Preciznija i stručna obrazloženja prepustit ćemo stručnjacima kako bi nas počastili svojim mišljenjima i istraživanjima.

.

 


[1]   Eterično ulje peperminta ima umirujuće djelovanje na želudac, te je odlično za olakšavanje tegoba koje prate putovanja (nadutost, mučnina, glavobolja). Ukoliko se pojavi neka od navedenih tegoba, nanešite 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta na maramicu pa udahnite nekoliko puta. Kod izraženijih problema možete pomiješati 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta, spearminta ili đumbira s kašikom baznog ulja i masirati područje želuca u smjeru kazaljke na satu.

•   Ako vas putovanje avionom čini nemirnim, na papirnatu maramicu nakapajte po kap eteričnog ulja lavande i ruže geranije i udišite.

•   Izbjegavajte upotrebu sintetskih miris tokom vožnje. Umjesto toga, nanesite nekoliko kapi nekog osvježavajućeg eteričnog ulja (pepermint, eukaliptus, limun trava) na pamučni jastučić ili upotrijebite neki od prirodnih osvježivača zraka. To je posebno preporučljivo tokom ljetnih gužvi na cestama jer ulja u mješavini opuštaju i lagahno hlade, a da istodobno ne uspavljuju.

•Djeca na dugim putovanjima mogu postati nemirna i razdražljiva. Pomješajte 15 kapi eteričnog ulja kamilice s 30 ml baznog ulja makadamije ili nekog drugog biljnog ulja i kad “stvari počnu izmicati kontroli”, masirajte im stopala i noge pripremljenom mješavinom. (www.makronova.com) (op.prev.)

[2]  Izraz “aromaterapija” uveo je francuski hemičar Rene Maurice Gattefosse 1920. god., kad je napisao prvu tezu o aromaterapiji, nakon što je sebi uspješno zaliječio tešku opekotinu na ruci nastalu usljed eksplozije hemikalija u laboratoriji. Naime, on je opečenu ruku uronio u posudu s lavandinim uljem. Nakon što se brzo i uspješno oporavio, zainteresirao se za djelovanje eteričnih ulja, i tako je nastala moderna aromaterapija.

Tretmani mirisima. To je srž aromaterapije. Sve je u prirodi s nekim razlogom dato. I sve ima svoj utjecaj na čovjeka.

Aromaterapija, (grčki aroma miris, therapeia= liječenje, služenje), u svojem najširem obliku, doduše ne pod tim nazivom, postoji već od najranijeg doba. Doslovno znači liječenje mirisom.

Mirisi koje aromaterapija koristi imaju pozitivne psihološke i emocionalne utjecaje na smirivanje i uravnoteživanje uma, duha i tijela. Esencijalna ulja apsorbirana preko kože mogu pomoći iscjeljenju tjelesnih sistema pogođenih stresom.

Eterična ulja su lahko isparljive smjese različitih spojeva karakterističnog miris i okusa. Nastaju kao metabolički produkt biljke i nalaze se u korijenu, kori, listovima, cvjetovima, sjemenkama, plodovima. Eterična ulja zapravo su destilirane esencije.

Eteričnu ulja akumuliraju se u specijaliziranim tkivima biljke koja sadrže uljne žlijezde. Sto je više uljnih žljezda u biljci, to je ulje jeftinije, i obratno. Naprimjer 100 kg lavande sadrži gotovo 3 litre eteričnog ulja, dok 100 kg ružinih latica  sadrži manje od pola litre eteričniog ulja (www.makronova.com / www.aromateraoija) (op,prev,)

 

Odlomak iz knjige:

Kur’an,farmacija i lijecenje bolesti

Autor: Dr: Halid Faik el-‘Ubejdi

Tvrdi povez  str:162

Cijena 15KM

Narudžbe na tel 061 757 652

Akos.bA

Povezani članci

Back to top button