U FokusuZdravlje

Ljekovito bilje: Znate li za šta je korisna biljka “hoću-neću”?

S obzirom na to da je naša država bogata prirodnim resursima, stručnjaci sugerišu da odlazak na planinu iskoristite kako za uživanje u prirodi tako i za branje biljki koje će vam poslužiti tokom čitave godine.

Ljetna sezona idealna je za branje ljekovitih biljki koje najčešće možemo pronaći na brdskim predjelima

S obzirom na to da je naša država bogata prirodnim resursima, stručnjaci sugerišu da odlazak na planinu iskoristite kako za uživanje u prirodi tako i za branje biljki koje će vam poslužiti tokom čitave godine.

– Ljekovite biljke berite na nezagađenim mjestima. Izbjegavajte ivice puteva, blizinu fabrika, prskana polja i šetališta. Pogodna mjesta za branje su planine. Ali, ako namjeravate da sakupljate bilje, trebalo bi da se pridržavate nekih pravila. Najvažnije je znati raspoznavati biljke – pojašnjava za Faktor.ba Tea Musić-Dreković.

U ljetnim danima berite neven, žuti i crveni kantarion, vrkutu, rusomaču i majčinu dušicu. Od navedenih biljaka možete praviti čaj kao i ljekovito ulje.

– Neven se koristi za vanjsku i unutrašnju upotrebu. Služi za opekotine i rane, ali i normaliziranje rada jetre i lučenje zuči. Za poticanje rada pljuvačne žlijezde kao i regulaciju crijeva, idealan je crveni kantarion ili kikica. Rusomača ili u narodu poznata kao “hoću-neću”, dobra je za osobe sa niskim pritiskom, kao i preveliko krvarenje kod žena – dodala je Musić-Dreković. Naziv je dobila po dječjoj igri „hoću-neću“ i „voli me-ne voli me“, koja se najčešće izvodi sa njenim listićima u obliku srca. Zbog oblika u narodu je zovu i „pastirska torbica“, ali i rusomača, dejvojačka trava i mačkino srce.Cvjeta od aprila do oktobra, a bere se sve dok cvjeta. Suši se u hladovini u tankim slojevima. Ljekovita je u cjelosti. Cvjetovi su mali bijeli, raspoređeni u bočne cvasti.

Prilikom korištenja, morate paziti na konzumaciju određenih biljaka, te ih umjereno koristiti.

– Kantarion je biljka koja se ne bi smjela miješati, pogotovo u kombinaciji sa sedativima i lijekovima, jer može izazvati neželjne efekte. Što se tiče njenog pozitivnog utjecaja, kantarion pomaže kod opekotina, upale jajnika kao i vaginalnih infekcija, proširenih vena i reume – upozoravaju iz biljnog centra.

Ljekovite biljke najbolje je sušiti na otvorenom i prozračnom mjestu, te čuvati u kartonskim kutijama. Na taj način produžavate im vijek trajanja i do tri godine.

(L. B./Faktor.ba)

Povezani članci