Obrazovanje i odgojU Fokusu

Kako mislima mijenjamo osjećaje?

Adlerova tehnika “Push-Button”

Jeste li se ikada zapitali zašto se nekad osjećate loše, iako se ništa vani nije stvarno promijenilo? Ili kako to da se nakon jedne lijepe uspomene odmah osjećate bolje? Psiholog Alfred Adler, osnivač individualne psihologije, vjerovao je da naši osjećaji dolaze iz naših misli – i da ih možemo mijenjati. Upravo na toj ideji nastala je jednostavna, ali snažna terapijska tehnika Push-Button – ili kako bismo mogli reći: “unutarnje dugme za promjenu raspoloženja”.

Šta je tehnika Push-Button?

Push-Button tehnika pomaže ljudima da shvate koliko zapravo imaju moć nad svojim emocionalnim stanjem. Terapeut vas vodi kroz jednostavan proces: prvo vas zamoli da se prisjetite nečega lijepog – trenutka u kojem ste se osjećali sretno, voljeno, sigurno. Zatim se prisjećate trenutka koji je bio neugodan ili težak.

Kroz ovu promjenu slika u mislima, sami uočavate kako se i osjećaji mijenjaju. Poanta je jasna: osjećaji dolaze iz misli, i mi imamo mogućnost birati na što ćemo se usmjeriti. Kao da imamo dugme koje možemo pritisnuti da bismo se osjećali bolje.

Zašto je to važno?

Mnogi ljudi vjeruju da su osjećaji nešto što “se jednostavno dogodi” – da nemaju kontrolu nad njima. Adler je imao potpuno drugačiji pogled. Smatrao je da svaka osoba može učiti kako upravljati vlastitim razmišljanjima i razviti zdraviji, pozitivniji stil života. Push-Button tehnika pomaže upravo u tome.

Uloga terapeuta? Zajedništvo i ohrabrenje.

U Adlerovskom savjetovanju, terapeut i klijent su partneri. Zajedno prepoznaju misli, uvjerenja i ciljeve koji možda više ne služe osobi. Terapeut ne “popravlja” klijenta – on ga ohrabruje, osnažuje i pokazuje da promjena dolazi iznutra. Postoji snažan naglasak na povjerenju, poštovanju i zajedničkoj odgovornosti.

Gdje ova tehnika pomaže?

Push-Button se može koristiti s djecom, adolescentima i odraslima. Posebno je korisna za one koji se bore s negativnim mislima, tjeskobom, nesigurnošću ili niskim samopouzdanjem. Kroz ovu tehniku, osoba uči da emocije nisu “neprijatelji” koje treba potiskivati, nego signali koje može preusmjeriti kroz pažljiv odabir misli.

Zaključak

Tehnika Push-Button nas uči važnu životnu lekciju: nismo bespomoćni pred vlastitim emocijama. Uz podršku terapeuta, svako može naučiti “pritisnuti pravo dugme” u svom umu i izabrati misli koje pomažu, a ne koje povređuju. Iako jednostavna, ova tehnika otvara vrata dubokim promjenama – prema većem osjećaju unutarnje slobode, mira i povezanosti s drugima.

 

za akos.ba piše Vildana Žigonja, magistar edukacijske psihologije i savjetovanja

Povezani članci

Back to top button