Vijesti iz svijeta

Anas Sarwar: Svakodnevna islamofobija je prava prijetnja

Škotski političar pozvao je vladu i javnost da prihvate da je „svakodnevna islamofobija“ direktna prijetnja muslimanima, nakon što je ustvrdio da je bio neuspješan u kandidaturi za predsjednika škotske laburističke partije zbog „podmuklog“ rasizma.

Član Škotskog parlamenta (MSP) Anas Sarwar, rođen u Glazgovu od roditelja Pakistanaca, u novembru prošle godine osigurao je samo 43 % glasova, izgubivši utrku od Richarda Leonarda.

Sarvar je nedavno izjavio da je vijećnik Davie McLachlan, rekao da odbija glasati za 34-godišnjaka jer Škotska nije još spremna za „tamnopute muslimane Pakistance“.

Kada je Sarwar postavio pitanje upotrebe rasističke retorike od strane McLachlanovog, vijećnik je odbacio komentar nazvavši ga špijunskim.

McLachlan, koji negira navode, suspendovan je od stranke koja čeka da se okonča istraga.

Sarwar je takođe tvrdio da je jedan član stranke povukao svoju podršku tokom kampanje nakon što je vidio fotografije njegove supruge Furheen kako nosi hidžab ili maramu.

„Kao što imamo svakodnevnu pojavu seksizma, svakodnevnu homofobiju, imamo i svakodnevni rasizam i svakodnevnu islamofobiju“, rekao je Sarvar u intervjuu za Al Jazeeru, objašnjavajući kako je nedavno pokrenuo međuparlamentarnu grupu koja se bavi antimuslimskim rasizmom.

„Jedan od izazova političara koji zastupaju etničke manjine, kao muslimanskog političara, bio je iskren u vezi pitanja rasizma. U našem pokušaju da nas društvo prihvati, našoj želji da budemo posmatrani jednako ili normalno kao i svi ostali, bili smo isuviše stidljivi kada smo govorili o svakodnevnom rasizmu i islamofobiji.“

Ovaj političar je još izjavio da bi se trebalo desiti „čudo“ kako bi razmislio o ponovnoj kandidaturi za partijsko rukovodstvo, s obzirom na ovo traumatično iskustvo koje je imao.

„Ali ono što me je ohrabrilo da to uradim jeste da ustanem i pričam rasizmu“, rekao je on. „Moja djeca znaju šta je to rasizam, oni znaju šta je islamofobija, oni doživljavaju rasizam i islamofobiju na vlastitoj koži. Zato dugujemo njima i njihovoj generaciji, kako bi se uvjerili onda kada dođu u nađe godine, da vidjeli da smo u tih 20 ili 30 godina ostvarili napredak. Ako ne, onda ćemo za njih biti gubitnici.“

Sarvarov otac Muhammed, izabran je za prvog muslimanskog zastupnika u Velikoj Britaniji 1997. godine i on je također bio predmetom rasnog uznemiravanja.

„Iznenađuje me da čujem isti jezik koji je upotrebljavan prije 20 godina, jer sam mislio da smo napredovali kao društvo“, izjavio je on, dodajući da je bio fizički napadnut tokom kampanje njegovog oca.

„Mislim da je danas manje otvorenog, agresivnog i nasilnog rasizma na našim ulicama“, kaže on. „Sada na sceni više imamo podmukli, institucionalizovani oblik rasizma koji utiče na posao, fakultete, univerzitetske kampuse i igrališta širom zemlje“.

Sarvarovi navodi su se pojavili u kontekstu porasta antimuslimanskog rasizma u zemlji.

Prema izveštaju Savjetodavne komisije Škotske vlade o zločinu iz mržnje, islamofobični napadi porasli su za 89 % tokom perioda 2015. i 2016. godine.

Zlostavljanja su, navodi se u izvještaju, porasla nakon napada u kojima je otkriveno da je počinilac osoba islamaskog porijekla, što je prouzrokovalo kolektivnu kaznu islamskim zajednicama.

Moralna podrška

Nekoliko političara i organizacija iskazalo je moralnu podršku Sarwaru.

Portparol Škotske radničke stranke izjavio je da je Sarvarovo iskustvo „potpuno neprihvatljivo“.

„Radnička stranka ima pristup nulte tolerancije prema bilo kom obliku rasizma i nepoštivanja. Ovaj izvještaj pokazuje mnogo manje od onoga što smo očekivali“, izjavio je portparol, obećavajući sprovođenje istrage.

Prvi lider Nicola Sturgeon pohvalio je Sarvarovu otvorenost.

„Anas i ja smo politički protivnici kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou, ali se istinski divim njegovim izjavama koje je izgovorio ove sedmice, i količinom hrabrosti s kojom je to učinio“, kazao je on u parlamentu.

„Ovo bi bila hrabrost u bilo kojim okolnostima, ali mislim da svi mi znamo da, kada pokrenemo pitanja koja uključuju ljude unutar naših partija, tada je to još teže uraditi, stoga bi pohvale trebale biti još veće za ovakav postupak.“

Humza Yousaf, političar Škotske nacionalne stranke i ministar transporta na Twitteru je rekao: „Potpuno šokantno … Svakodnevni rasizam je živ i zdrav“

Tell MAMA, organizacija koja vrši monitoring nad antimuslimanskim napadima je twitovala slijedeće: „Škotska mora učiniti više u borbi protiv antimuslimanske mržnje.“

Izvor: Al Jazeera English

Autor: Aina Khan

Za Akos.ba preveo Fahrudin Vojić

Povezani članci

Back to top button