Kada roditelji postaju najsretniji?
Većina roditelja kaže da im sinovi i kćerke donose veliku radost, ali većina dosadašnjih istraživanja upućuje na to da su djeca istovremeno i veliki izvor stresa, tjeskobe i finansijskih briga.
Zanimljivi su rezultati najnovijeg istraživanja njemačkih naučnika koji pokazuju da djeca čine roditelje sretnijima, ali tek pošto napuste roditeljski dom, piše Independent, a prenosi Stil.
Tim naučnika s univerziteta u Hajdelbergu koji je vodio profesor Kristof Beker, otkrio je da su roditelji čija su odrasla djeca napustila porodično gnjezdo zadovoljniji životom i da pokazuju manje znakova depresije.
Oni kažu da se to može objasniti činjenicom po kojoj se u takvoj situaciji roditelji konačno mogu osloniti na sopstvenu odraslu djecu koja sada mogu finansijski da im pomognu i eventualno brinu o njima, ako bude potrebno. Ta činjenica za roditelja ima velik značaj i baca u zaborav ranije stresne situacije iz razdoblja njihovog odgajanja.
Ko je i zašto najsretniji?
Članovi njemačkog tima su od 55.000 ljudi starijih od 50 godina iz 16 evropskih zemalja tražili da ocjene svoje trenutno zadovoljstvo životom ocjenama od 0 (u potpunosti nezadovoljni) do 10 (u potpunosti zadovoljni).
Rezultati su pokazali da su odrasle osobe s odraslom djecom u odnosu na one bez djece imale između 0,02 i 0,56 bodova više na postavljenoj ljestvici.
“Kao što vidite, razlika i nije mnogo veća, ali treba imati na umu da se radi o hiljadama ispitanika. Dakle, premda djeca možda i nisu najsnažniji pokretač sreće i životnog zadovoljstva, spomenuti podatak u globalu ipak ima veliki uticaj na njihov život”, smatra dr Beker.
On i kolege su ustanovili i da su odrasle osobe koje redovno kontaktiraju s djecom sretnije od onih roditelja s kojima djeca i dalje žive u istom domaćinstvu, kao i od osoba koje nisu nikada imale djecu.
Društveni kontakt je veoma važan
Rezultati njihove studije su pokazali da je s dobrobiti pojedinca i s izostankom simptoma depresije povezan i stabilan brak, a značajnu odrednicu u ostvarenju dobrobiti i sreće čini i mreža društvenih kontakata jer je veoma važno podjeliti osjećaje i misli s drugim ljudima.
Kada sve sumiramo, rezultati našeg istraživanja pokazuju da i društveni kontakti imaju značajnu ulogu u dobrobiti i održavanju mentalnog zdravlja starijih osoba. Supružnici, partneri i djeca često su temelj dugoročnih društvenih kontakata kroz koje starije osobe dobijaju vrlo važnu socijalnu podršku, pokazala je studija čiji su rezultati objavljeni u časopisu Plos One.
“I premda rezultati o roditeljstvu mogu biti pomalo kontroverzni i zavise od životnog doba proučavane populacije, opšte je mišljenje da su društveni kontakti u starijoj životnoj dobi povezani s većim životnim zadovoljstvom i da je socijalni kontakt vrlo važan faktor dobrobiti svakog pojedinca”, zaključili su njemački naučnici.
Akos.ba