Islamske teme

Iz katoličanstva u islam: Mlada Hrvatica u Sarajevu pronašla duhovni mir

Među bošnjačkom muslimanskom zajednicom pronašla je i duhovni mir i društvo koje je prihvata. "U Sarajevu mogu slobodnije i lakše ispoljavati islam", naglasila je.

Antonija Petra Gagulić, koja je prešla na islam sa 18 godina, dok je živjela u Osijeku u Hrvatskoj, odselila se u Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, grad u kojem je, kako kaže, pronašla duhovni mir.

Danas, sa 22 godine, na završnoj godini studija psihologije, Gagulić je podijelila svoju priču da je njeno duhovno putovanje počelo tokom srednjoškolskih dana. “Počela sam istraživati različite religije tokom srednje škole. Kada sam imala 17 godina, upoznala sam se sa islamom, a otprilike godinu i po dana kasnije postala sam sigurna da je to pravi put za mene. Zvanično sam prihvatila islam u posljednjoj godini srednje škole, sa 18 godina”, rekla je.

Dolazeći iz tradicionalne katoličke porodice, Gagulić je priznala da njena odluka nije bila lahka – ni za nju ni za njenu porodicu. “Bilo im je teško da prihvate jer potičem iz duboko religiozne katoličke sredine. Ali živjeti po islamu za mene je oslobađajuće. To je religija srca. Prihvatiti sva njena pravila, naredbe i zabrane bilo mi je vrlo lahko. Sretna sam što živim kao muslimanka”, objasnila je.

Novi dom

Kako bi živjela svoju vjeru slobodnije, Gagulić se odlučila preseliti u Sarajevo. “Emigrirala sam radi Allahovog zadovoljstva”, rekla je.

Među bošnjačkom muslimanskom zajednicom pronašla je i duhovni mir i društvo koje je prihvata. “U Sarajevu mogu slobodnije i lakše ispoljavati islam”, naglasila je.

Gagulić je dodala:

“Sarajevo je duhovna prijestolnica islama u Evropi, tako da je doseljenje ovamo bio logičan korak. Bosna i Hercegovina je moja druga domovina. Kada sam razmišljala gdje mogu živjeti islam otvorenije i slobodnije u poređenju sa Hrvatskom, Sarajevo je bio očit izbor. Ljudi su me ovdje prihvatili kao svoju. Osjećam se kao kod kuće u Bosni jer je to oduvijek bila multikulturalna zemlja. Ovdje sam dobila ogromnu podršku. Sada imam ‘žensku armiju’ iza sebe koja me štiti i podržava.”

Također je spomenula da je, dijeleći svoje putovanje do islama i psihološka iskustva u vezi s tim, inspirisala mnoge druge.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button