Književni kutak

Islamofobija u Evropi: Kolaps francuskog egalitarizma i njemačka superiornost

Piše: Haris Imamović

Prošlo je više od dvije godine od terorističkog napada na sjedište redakcije satiričnog lista Charlie Hebdo. Nekoliko dana nakon toga došlo je do najvećih demonstracija u novijoj francuskoj historiji, koje su bile dio šire kampanje, zapamćene po sloganu “Ja sam Charlie”.

U avgustu iste godine, francuski antropolog i historičar Emmanuel Todd objavio je knjigu Ko je Charlie?u kojoj analizira događaje od 11. januara. Među prikazima te knjige našao se i onaj koji je, u listu Figaro, objavio tadašnji premijer Francuske Manuel Valls, optuživši Todda da “nije pravi Francuz”, te napravivši samoj knjizi neprocjenjivu reklamu.

Čime je to Todd zaslužio tu ekskluzivnu recenziju? Uvjerljivo Toddovo objašnjenje da je iza velikih demonstracija stajala snažna i podsvjesna islamofobija, u protekle dvije godine dobilo je na snazi. Ova analiza francuskog društveno-ideološkog sistema, napisana povodom slučaja “Charlie Hebdo”, dobra je osnova i za bolje razumijevanje korijena i perspektiva islamofobije u Evropi generalno.

Važna dimenzija Toddovog pristupa jeste da ne upada u zamku relativizacije terorističkog napada, što se desilo nekim analitičarima s lijevih pozicija, koji su odgovornost za čin braće Kouachija pokušali da prebace na ubijene novinare s tezama o “provokaciji”. Sam Charlie Hebdo nije u njegovom fokusu; njega interesuje milionska masa, odnosno princip po kojem se ona (skupa sa Državom i Policijom) identificirala s anarhističkim magazinom.

Opširnije na portalu Analiziraj.ba

Povezani članci