Kolumne i intervjuiU Fokusu

Hodžić: Odnosi između Hrvata i Bošnjaka moraju ići naprijed

O rezultatima izbora za predsjednika Hrvatske i posljedicama izbora Milanovića za Bošnjake razgovaramo sa Arminom Hodžićem, predsjednikom Bošnjačkog nacionalnog vijeća.

Hodžić smatra da će doći do znatnih promjena u vanjskoj politici što smo vidjeli kroz brojne izjave tokom kampanje.

“Predsjednički izbori donijeli su promjenu na Pantovčaku, što znači da će biti i promjena u vanjskoj politici Republike Hrvatske koju Predsjednik države sukreira s Vladom. U kampanji su bili vidljivi različiti pogledi na određene teme u međunarodnim odnosima. Milanović je imao drugačije mišljenje od Grabar Kitarović u pitanjima odnosa sa Bosnom i Hercegovinom, Mađarskom, Slovenijom, Srbijom, SAD-om, o pitanjima povlačenja vojnika iz Afganistana itd;” izjavio je Hodžić za portal Akos.ba.

Bošnjaci druga nacionalna manjina u Hrvatskoj

Malo je poznata činjenica da su Bošnjaci druga najbrojnija nacionalna manjina u Hrvatskoj, ali već duže vrijeme nemaju svog predstavnika u Saboru jer zbog više kandidata predstavnica Albanaca je dobila više glasova. Ona je politički bliska strankama i pojedincima koji podržavaju HDZ na osnovu čega možemo zaključiti za koga je većina Bošnjaka glasala.

Na pitanje kako izbor Milanovića za predsjednika Hrvatske će se odraziti na bošnjačku zajednicu u Hrvatskoj Hodžić smatra da je ovo po prvi puta da će izbor predsjednika imati direktnog utjecaja na našu zajednicu u Republici Hrvatskoj.

“Još mnogo prije održavanja izbora dobio sam poziv na sastanak s ljudima iz Milanovićevog kruga koji je bio iznimno sadržajan i konstruktivan. Nije se razgovaralo samo o Bošnjacima kao glasačima, već kao o faktoru u društvu i drugoj najbrojnijoj nacionalnoj manjini. Moja je želja da Bošnjaci Hrvatske budu most saradnje između Hrvatske i BiH. Na nama je da razgovaramo i pokušavamo obrazložiti stav svake strane kako bismo došli do razumijevanja. Mislim da je došao trenutak kada odnosi između dvaju naroda, Hrvata i Bošnjaka, moraju ići naprijed, a sada mi se čini i da s obje strane postoji volja za tim.”, zaključuje Hodžić.

Ko je kome dijaspora?

Na pitanje da prokomentariše izjavu Bakira Izetbegovića na godišnjem druženju sa novinarima, gdje je, između ostalog, rekao da Hrvati u BiH nisu hrvatska dijaspora, a da BiH u Hrvatskoj ima svoju dijasporu jer je oko jedan milion građana Hrvatske porijekom iz BiH.

“Postoje elementi da bi ta tvrdnja bila tačno, međutim smatram da se tu više radi o stavu i percepciji. Moramo znati da postoje zakonske odredbe u hrvatskom izbornom zakonodavstvu koje jasno propisuju što je dijaspora.” smatra Hodžić.

Za Akos.ba piše: Voloder Sanadin

Povezani članci

Back to top button