Kolumne i intervjui

Hfz. Ammar Bašić: Mnogo obaveza van džamije utječe na posvećenost imama u džamiji

Ammar Bašić, rođen je 6. 4. 1989. u Derventi, od oca Nihada i majke Halide. Osnovnu školu završio u Sarajevu, a 2008. godine i Gazi Husrev-begovu medresu kao učenik generacije. Dostignućima iz medrese smatra položen hifz Kur’ana 2007. godine, prvo mjesto na takmičenju maturanata medresa iz arapskog jezika, predsjedništvo razrednom zajednicom od četiri godine, te uredništvo na školskom listu Zemzem u četvrtom razredu. Nakon toga upisuje Fakultet islamskih nauka, kojeg završava 2012. godine, kao najbolji student u generaciji. Učestvovao na međunarodnim takmičenja iz hifza u Dubaiju i Meki. Trenutno u sarajevskom džematu Bulbulistan obavlja pune dužnosti imama, hatiba i muallima kao «honorarni» imam, odnosno imam koji nema ugovor o poslu na neodređeno vrijeme.

Koliko dugo radite kao imam?
Tačno dvije i po godine sam imam u džematu Bulbulistan i to je moj prvi džemat sa svim obavezama. Prije toga sam imao ramazanska i periodična iskustva u drugim džematima sa različitim opisom obaveza.

Šta je najveći izazov za imama u njegovom poslu?
Po mom skromnom mišljenju, najveći izazov za imama je napraviti ambijent unutar džamije koji u džematliji budi osjećaj čežnje za dolaskom opet. Da džamija istinski bude smiraj i utočište vjernika, dobrim dijelom je od (ne)zalaganja imama. Kada dijete dolazi u mekteb, da se njegovo čisto srce veže za Allahovu kuću – to je izazov za imama. Kada čovjek dolazi na džumu, da mu taj sat bude najposebniji dio njegove radne sedmice – to je izazov za imama. Kada porodica, čovjek ili žena, dolaze na vaktove, da se u tim momentima osjećaju dijelom onih koji stoje u saffu sa njima – to je izazov za imama. Često mi ove stvari ponavljamo kao floskule, ali praktično ovo je ono što je zadaća imama. To je najčasnija uloga, jer je tu ulogu nosio najčasniji čovjek, Resulullah, s.a.v.s.

Koliko imate džematlija na sabah-namazu?
Hvala Allahu, na sabahu u džamiji Bulbulistan, u prosjeku bude tridesetak muškaraca i žena svako jutro. Ključ redovnosti na sabahu je u dvije stvari: redovnom dolasku imama na sabah, te u stalnom podsjećanju na veličinu nagrade i smisao sabaha u džematu.

Kako honorarni imami dočekuju prvi u mjesecu s obzirom da imaju veoma niska primanja, a uz to i pune imamske obaveze te nisu u mogućnosti raditi druge poslove?
Pitanje nafake nije uvjetovano ni vjerovanjem ni poslom. 

Opširnije na portalu preporod.com:

Povezani članci

✖