Islamske teme

Džemat Bogovići kod Pala – Životne odluke koje svjedoče vjeru i patriotizam

Džemat Bogovići se nalazi na južnoj strani Romanije, a od centra Općine Pale je udaljen 20 kilometara. Džamija ovog džemata koji pripada Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo je otvorena u septembru 2014. godine.

Od otvorenja se u ovoj džamiji obavljaju džume, bajram-namazi i teravije. Posebna zanimljivost ogleda se u činjenici da se džematlije Bogovića koji žive u Sarajevu svakog drugog petka organizuju i ovdje dolaze na džumu. Uz “stalne” mještane Bogovića, džumi u prosjeku prisustvuje 15 klanjača.

Uz spomenute namaze, prema tradiciji mještana Bogovića, tokom mjeseca ramazana se organizuje jedan zavičajni iftar, te džematski teravih-namaz. Također, krajem ljeta se organizuje tradicionalni mevlud, koji je ove godine upriličen 31. augusta.

U prisustvu velikog broja džematlija, prijatelja Bogovića, te pojedinaca koji su različitim povodima povezani sa domaćinima, mevludski program su izveli članovi hora “Hamza” i imam džemata Prača Edis-ef. Šahović, dok je prigodno predavanje održao Nezim-ef. Halilović Muderris.

Ovom prilikom je prisutne podsjetio na 72. ajet sure Al-Ahzab u kojem se ističe da je emanet halife ponuđen nebesima, zemlji i brdima, koji su oni odbili zbog bojazni od odgovornosti. Emanet i odgovornost je, prema citiranom ajetu, preuzeo čovjek.

– Emanet podrazumijeva sve ono što je čovjeku naređeno da učini, odnosno, ono što mu je dato u obavezu i ono što je on preuzeo na sebe kao odgovornost. Naš najveći emanet je emanet vjere, jer nema veće blagodati Gospodara svjetova od vjerovanja u Njega i nadanja Njegovoj milosti, ali i straha od Njegove kazne – kazao je efendija Halilović.

Jedan od inicijatora vjerskih programa u džematu Bogovići je hadžija Enver Šuvalija, koji sa porodicom živi u Sarajevu, a na različite nastoji biti prisutan u mjestu porijekla. 

– Ovo razumijevamo kao priliku da se sretnemo u našoj lijepoj džamiji, gdje učimo mevlud, slušamo lijepe Ilahije i korisno provodimo vrijeme. To je i prilika da našu ljepoticu počastimo prisustvom i nastavimo lijepu tradiciju, prema kojoj su naši preci hrlili staru džamiju – kaže Šuvalija.

Kako kaže, džematlije i posjetioci osjete odgovornost spram pomaganja organizacije vjerskog života u ovom džematu, te prilikom velikih skupova nastoje biti i materijalna podrška.

– Posjetioci džamije čine hajr i daju prilog za džamiju, čime se pomažu redovne aktivnosti u džematu, poput organizacije iftara, mevluda i prevoza iz Sarajeva na džuma-namaz – pojašnjava Šuvalija. 

Tokom mevluda su uručene i četiri zahvalnice za pojedince koji su u proteklom periodu posebno pomagali ovaj džemat. Riječ je o Nailu Đedoviću, Safetu Konakoviću, Ahmi Memiševiću i Jasminu Hindiji. 

Gradnja džamije i održavanje vjerskog života u Bogovićima su zbližili mještane, a kako kažu, sama džamije je bila dobar povodo da se ljudi upoznaju i druže. Uz vjerske aktivnosti, često se organizuju i radne akcije.

akos.ba

Povezani članci