Đozine fetve: Zašto se umrlima ne uči više talkin?
PITANJE:
Nedavno je ovdje umro najstariji čovjek Mujo Zec u 94. godini života. Pokopan je bez talkina. Ljudi su bili nezadovoljni. Talkin se učio uvijek.
ODGOVOR:
Talkin se propisuje živom čovjeku. Talkin je, ustvari, podsjećanje na osnovne dužnosti svakog muslimana. Kakvog smisla ima o tome govoriti mrtvom čovjeku? Ništa mu to neće pomoći u kaburu. On će tamo biti pitan za ono što je radio dok je bio živ. Ako je, dok je bio živ, ispravno vjerovao Boga poštovao Božijeg Poslanika, držao se Njegova puta i propisa islama, sigurno će dobro proći na ispitu, a ako nije, ništa mu neće pomoći imamov talkin na grobu.
Interesantno je i vrlo karakteristično što umrlom čovjeku posvećujemo vjerske brige više nego živom. Insistiramo po svaku cijenu da mu se uči talkin i Kur’an kad umre, a ne vodimo računa o tome dok je bio živ. Ne bunimo se što mu se talkin nije učio dok je bio živ, iako se talkin uči samo tada , a bunimo se što mu se nije proučio na grobu.
Nije tačno da se talkin mrtvima učio uvijek. Mnogo toga u vezi sa dženazom nije bilo ranije. U izvornim fikhskim djelima nećete naći puno toga što se sada prakticira. Bitan je dženaza-namaz. Sve drugo je dodatak koji nije nužan.
Na pitanje odgovorio: Husein ef. Đozo
Iz knjige: IZABRANA DJELA , FETVE II, knjiga peta, str. 26.
Izdavači: El-Kalem i Fakultet islamskih nauka, Sarajevo, 2006.
Poštovani čitaoci, sa ovim pitanjem i odgovorom otpočinjemo serijal FETVI, u kojima ćemo dati prostora stajalištima našeg uvaženog prof. Huseina ef. Đoze koji je preko 15 godina u GLASNIKU odgovarao na pitanja velikog broja muslimana iz svih tadašnjih republika ex Jugoslavije.
Prof. Husein ef. Đozo je na ovaj način dao svoj veliki doprinos razvoju i širenju islamske misli, a pitanja koja su mu postavljana obuhvatala su širok spektar oblasti, posebice onih iz šerijatskog prava. Đozo je odgovorio na više od 876 postavljenih pitanja.
Akos.bA
Pridružite se Facebook stranici posvećenoj promociji lika i djela rahmetli Huseina ef. Đoze: