Dobročinstvo prema majci
Uzvišeni Allah na više mjesta u Kur’anu uporedo spominje obaveze prema Njemu i prema roditeljima.
Tako u 23. i 24. ajetu sure Isra’ veli: “Gospodar tvoj zapovijeda da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobročinstvo činite. Kad jedno dijete od njih dvoje, ili oboje, kod tebe strost dožive, ne reci im ni ‘Uh!’ i ne podvikni na njih, i obraćaj im se riječima poštovanja punim. Budi prema njima pažljiv i ponizan i reci: ‘Gospodaru moj, smiluj im se, oni su mene, kad sam bio dijete, njegovali!’“
Dobročinstvo prema njima je uzrok ulaska u Džennet. U vjerodostojnom hadisu, koji bilježi Muslim od Ebu Hurejre, stoji da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Na gubitku je, na gubitku je, na gubitku je.“ Rekoše: “Ko, Božiji Poslaniče?“ On reče: “Čiji roditelji ili jedan od njih dožive starost, a on ne uđe u Džennet (čineći im dobro).“
Dobročinstvo prema roditeljima bilo je sadržano u objavama upućenim svim poslanicima, svima njima je naređeno da ga čine i svi su pozivali i druge da to rade. U islamu je to još izraženije, jasnije i detaljnije i to je još jedna blagodat u kojoj prednjače muslimani. Kur’an opetovano insistira na dobročinstvu prema roditeljima, a i Božiji Poslanik, s.a.v.s., često mu posvećuje pažnju.
Kur’an i sunnet posebno naglašavaju dobročinstvo prema majci i osuđuju neposluh prema njoj. U Kur’anu čak nalazimo ajete koji sinovi i kćeri podsjećaju na teškoće nošenja, rađanja, dojenja i odgajanja koje trpe majke, a ne i očevi. Uzvišeni tako veli: “Mi smo naredili čovjeku da bude poslušan roditeljima svojim. Majka ga nosi, a njeno zdravlje trpi, i odbija ga u toku dvije godine: “Budi zahvalan Meni i roditeljima svojim, Meni će se vratiti.“ (Lukman, 14)
Božiji Poslanik u različitim prigodama potvrđuje visoki položaj majki i podstiče na dobročinstvo prema njima. Tako se u oba Sahiha od Ebu Hurejre prenosi: “Došao neki čovjek Božijem Poslaniku, s.a.v.s., i rekao:
– Božiji Poslaniče, ko ima najviše prava da se prema njemu lijepo ophodim?
– Tvoja majka.
– A potom?
– Tvoja majka.
– A potom?
– Tvoja majka.
– A potom?
– Tvoj otac.“
Dobročinstvo prema majci je širok pojam i uključuje i dunjalučku i ahiretsku dobrobit i označava svaki lijep postupak prema njoj, vršenje svega što smo dužni prema njoj, poslušnost i u običnim stvarima, ne samo onima koje su naređene ili zabranjene. Dobročinstvo znači lijepo postupanje i ophođenje, bez traženja naknade. U to spada i obradovati je i oraspoložiti riječima i postupcima.
S obzirom da je majka kao žensko fizički slaba, osjetljiva i popustljiva, neki sinovi i kćeri se usude pa je potcjenjuju i iskazuju joj neposluh, dok to ne čine prema ocu kao jačem. Stoga Božiji Poslanik kaže: “Allah vam zabranjuje neposluh prema majkama…“
Kada bi Ebu Hurejre htio izaći iz kuće, stao bi na vratima i rekao: “Esselamu ‘alejki ve rahmetullahi ve berekatuhu, majko. Neka ti se Allah smiluje, kao što si me odgajala dok sam bio mali.“ Ona bi govorila: “Ve ‘alejkesselam ve rahmetullahi ve berekatuhu, sinko. Neka ti se Allah smiluje, kao što mi činiš dobro pod starost.“
Vrlog tabi’ina Hasana Basrija pitali: “Šta je to dobročinstvo?“ On reče: “Ljubav i nesebično darivanje.“
– A šta je neposluh?
– Da je zapostaviš i da joj uskratiš.
Hasan također veli: “Gledanje u majčino lice je ibadet, a šta je tek sa dobročinstvom?!“
Munzir Es-Sevri veli da je Imam Muhammed El-Hanefijja majci je češljao kosu.
Tako su poslanici, imami i ulema nastojali biti dobri prema svojim majkama. Šta je reći za one koji dižu glas na svoje majke i grde ih ili ih žaloste i sekiraju? A šta je tek za one koji ih fizički zlostavljaju ili im nanose psihičku bol?
Ko bi sebi želio spas i sreću, neka pazi na svoje roditelje, posebno majku.
Nastaviće se…..
IZVOR: 150 načina dobročinstva prema majci
AUTOR: Sulejman Es-Suqayr
ZA AKOS.BA PRIREDILA: Medina Kanlić