Dobri izvozni rezultati daju optimističnije prognoze: Hemijska industrija u BiH na pragu oporavka
Najbolji poslovni rezultati ostvareni su u izvozu vještačkog đubriva, čiji je jedini proizvođač Azotara u Lukavcu, koja radi u okviru Gikila.
Hemijska industrija u Bosni i Hercegovini posljednjih godina bilježi zavidne rezultate, a samo tokom prethodne godine ostvarila je izvoz od 472,6 miliona KM, što je 16,66 posto više nego 2014. godine. Najbolji rezultat unutar hemijske industrije ostvaren je u izvozu đubriva, gdje je zabilježen rast izvoza od visokih 71 posto. Osim vještačkih đubriva, povećan je rast izvoza neorganskih hemijskih spojeva za 20,9 posto i raznih drugih proizvoda hemijske industrije, kao što su boje, lakovi, farmaceutski proizvodi i proizvoda od gume, plastike i papira.
Rast proizvodnje
Ovi rezultati posebno su značajni za Tuzlanski kanton u kojem posluje GIKIL, odnosno Azotara Lukavac, kao jedini proizvođač i izvoznik vještačkog đubriva iz Bosne i Hercegovine.
Pomoćnik ministra za industriju u Ministarstvu industrije, energije i rudarstva Tuzlanskog kantona Isan Gergić izjavio je za Faktor kako firme iz hemijske industrije TK bilježe velike uspjehe tokom posljednjih godina.
– Proizvodnja Gikila u konstantnom je porastu, a tokom prošle godine firma je prodala oko 77.000 tona đubriva, koje izvozi u sedam zemalja. Osim ove firme, zabilježena su i velika ulaganja turskih investitora u Sisecam Sodu Lukavac, kao i rast proizvodnje Rudnika soli i Solane Tuzla – rekao je Gergić.
Nelojalna konkurencija
Dodao je da je uspjeh tim veći, jer je naša industrija imala izazov nelojalne konkurencije sa Dalekog istoka koja je dampingovanim cijenama koksa nastojala pridobiti evropske kupce.
Osim nelojalne konkurencije, naš sagovornik je spomenuo da su izazovi i visoki nameti i slaba podrška države koji ovu privrednu granu čine manje konkurentom.
Vremenske prilike i urod ključni za prodaju
Đubrivo se u našu zemlju uvozi najčešće iz Srbije i Hrvatske. Firma Medeco iz Ljubuškog je generalni zastupnik hrvatske kompanije Petrokemija. Direktor Medecoa Damir Primorac izjavio je za Faktor kako mnogo faktora utječe na cijenu đubriva koje se prodaje na domaćem tržištu.
– Sve ovisi o poljoprivrednoj sezoni u našoj zemlji i zemljama iz kojih izvozimo. Ukoliko su pogodne vremenske prilike i dobar urod žitarica, onda treba očekivati i dobru prodaju đubriva – dodao je Primorac.
(A. Šečunović/Faktor.ba)