U FokusuVijesti iz svijeta

Djeca i mladi iz Gaze stigli na rehabilitaciju u Sloveniju

Grupa od deset djece i adolescenata iz Gaze stigla je u Sloveniju, gdje će narednih nekoliko sedmica biti na rehabilitaciji u bolnici Soča. Najmlađi među njima ima samo četiri godine, a svi pored teških tjelesnih povreda imaju i ozbiljne psihološke traume. U Sloveniji će biti liječeni i oporavljati se najmanje 42 dana.

Malo prije 8.00 sati na aerodromu Jože Pučnik sletio je avion iz Istanbula, koji je u Sloveniju doveo grupu palestinske djece, adolescenata i njihovih pratilaca. Došli su iz Kaira, gdje su bili na liječenju, već u subotu navečer. Djeca i mladi iz Gaze teško su ranjeni u proteklih godinu dana, tokom izraelske vojne opsade ove palestinske enklave. S njima je stiglo i sedam pratilaca, prenosi 24ur.com.

Najmlađi ima četiri godine, petoro djece je između deset i 15 godina, dok su četvero mladih u dobi od 17 do 21 godinu.

– Primili smo i jednu djevojku koja ima 20 godina, ali je u veoma lošem zdravstvenom i psihičkom stanju. Stigla je sa sestrom, jer su jedine preživjele iz svoje porodice. U prethodnim grupama također smo imali nešto starije pacijente, jer nam se ne čini ispravnim fokusirati se samo na malu djecu – rekla je Mojca Seliškar Toš, voditeljica projekta i predsjednica Fondacije Danila Türka.

Fondacija, u saradnji sa Slovenskom karitasom, provodi projekt rehabilitacije ranjene palestinske djece u Sloveniji i pružanja humanitarne pomoći u Gazi, a cijeli projekt finansira vlada, odnosno Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Slovenije.

slo 3.jpg - Djeca i mladi iz Gaze stigli na rehabilitaciju u Sloveniju
Foto: 24ur.com/Aljoša Kravanja

Od proljeća su saradnici projekta prikupili 505 medicinskih izvještaja, među kojima su liječnici izabrali desetoro djece koja su sada stigla u Ljubljanu.

– U srijedu je naš tim koji ih prati otišao u Kairo. Grupa se okupila i smjestili smo ih u hotel u blizini naše ambasade u Kairu, jer su morali završiti postupke za vizu – objasnila je.

Slovenskim pratiteljima povjerili su svoje strašne priče, rekla je Seliškar Toš.

Među njima je i majka koja je došla sa svojim sinom. U Kairu je ostalo još petoro djece. Njihov otac je ubijen, a svi su izvučeni iz ruševina.

Svako od njih nosi traumatično iskustvo i teške povrede. Četvero ih je s amputiranim donjim udovima, dvoje ima amputirane ruke, a četvero ima povrede kičme.

– Svi su povrijeđeni u protekloj godini. Neki su evakuirani iz Gaze iz medicinskih razloga zbog teških povreda. Jedan dječak, koji je paraplegičar, bi zasigurno umro da nije bio evakuiran. Da su ga evakuirali ranije, možda ne bi ni postao paraplegičar. Vidjet ćemo šta će ljekari u Soči moći učiniti – rekla je voditeljica projekta.

Primat će kompletnu zdravstvenu i psiho-socijalnu njegu. Djeca će u Sloveniji proći kroz intenzivno liječenje, uključujući eventualne potrebne operacije, rehabilitaciju, proteze i druge sofisticirane medicinske tretmane u Univerzitetskom rehabilitacijskom institutu Republike Slovenije Soča (URI).

Kako je naglasila Seliškar Toš, grupa je mala kako ne bi ometala Soču u njenim redovnim aktivnostima sa slovenskim pacijentima.

– Djeca će, čim stignu u Soču, proći kroz detaljne preglede. Također će biti obavljena sva potrebna cijepljenja prema uputama Nacionalnog instituta za javno zdravlje. Nakon pregleda, za svakog će biti pripremljen program rehabilitacije. U to su uključeni ljekari, fizioterapeuti, radni terapeuti, ortotičari, protetičari i drugi stručnjaci. Medicinske sestre, koje će s njima provoditi najviše vremena, također igraju važnu ulogu – objasnila je.

Seliškar Toš.jpg - Djeca i mladi iz Gaze stigli na rehabilitaciju u Sloveniju
Seliškar Toš (Foto: Aljoša Kravanja)

Slobodno vrijeme s djecom provodit će i oko 36 volontera.

– Kao i prethodnih godina, sarađujemo s volonterima Islamske zajednice u Sloveniji, koji će s grupom provoditi popodneva i vikende. Svaki dan će s njima biti najmanje četiri volontera. Na početku ćemo se fokusirati na prijateljsko druženje, razgovor i društvene igre, pokušavajući ih postupno udaljiti od strašnih iskustava koje su prošli – rekla je.

Ističe kako to nije lahak posao.

– Vrlo je zanimljivo da je među ovih 36 volontera mnogo različitih profila iz oblasti zdravstva: ljekari, studenti medicine, fizioterapeuti, medicinske sestre… Prethodna iskustva s volonterima su fantastična jer su to zaista ljudi velikog srca, koji su se veoma povezali s ovom djecom – izjavila je Seliškar Toš.

Grupa Palestinaca iz Gaze će ostati u Sloveniji najmanje 42 dana, što je duže nego prethodne grupe koje su bile na rehabilitaciji.

– Povrede su relativno svježe i trebat će im više vremena da pravilno formiraju ostatke amputiranih udova, kako bi protetičari mogli izraditi ispravne proteze koje će služiti svojoj svrsi – pojasnila je.

Pored rehabilitacije, pružit će se i finansijska pomoć porodicama u Gazi.

Vlada je sa Slovenskom karitasom potpisala ugovor o projektu vrijednom 700.000 eura. Projekt se sastoji iz dva dijela. Za rehabilitaciju u Sloveniji namijenjeno je oko 450 hiljada eura, dok će preostali iznos biti direktno usmjeren na pomoć porodicama u Gazi.

– Slovenska karitas će tu pomoć realizirati putem svog partnera Karitas Jeruzalem, koji će direktno u Gazi potražiti porodice kojima je potrebna finansijska pomoć za kupovinu hrane… Oko 1000 porodica dobit će tih 250 hiljada eura, što će im biti dovoljno za kupovinu hrane za otprilike mjesec ili dva. Fokus će biti na porodicama gdje su žene ostale same s djecom – pojasnila je Seliškar Toš.

slo2.jpg - Djeca i mladi iz Gaze stigli na rehabilitaciju u Sloveniju
Foto: 24ur.com/Aljoša Kravanja

Djeca, adolescenti i odrasli kojima je potrebna pomoć u Gazi su, naravno, daleko brojniji. Prema procjenama Ujedinjenih nacija, do septembra je u Gazi oštećeno ili uništeno oko 66% svih zgrada, uključujući više od 227 hiljada domova. UNICEF izvještava da je oštećeno ili uništeno 92,9% škola, a organizacija Save the Children je nedavno upozorila da je samo 17 od 36 zdravstvenih ustanova na području Gaze djelomično operativno. Prema novoj satelitskoj analizi Instituta Ujedinjenih nacija za obuku i istraživanje (UNITAR), do 1. septembra ove godine, oštećeno je i 67,6% obradivih površina na području Gaze.

– Veze s Gazom su loše. Imamo kontakte s palestinskim vlastima u Ramali, koje nas obavještavaju o potrebama i šta sve još treba učiniti, jer je Gaza potpuno uništena i situacija je zastrašujuća – izjavila je sagovornica portala 24ur.com.

Iako se rehabilitacija šačice djece možda čini kao kap u moru, ona za te pojedince znači mnogo.

– Znam koliko im to znači. Kada stignu u Sloveniju, bez ruku ili nogu, dobiju funkcionalne proteze i postanu ponovo samostalniji. Vraća im se ponos jer mogu ponovno živjeti ‘normalnije’ – rekla je Seliškar Toš.

Nada se da će u budućnosti više povrijeđenih osoba iz Gaze doći na liječenje i rehabilitaciju u Sloveniju.

– Potrebna je ogromna pomoć, ne samo za ranjenu djecu i mlade, već za sve povrijeđene osobe. U Gazi ih ima na hiljade, a ne znamo na koji način i kako im trenutno možemo pomoći. Mnogo je i onih koji boluju od drugih bolesti: onkološki pacijenti, djeca koja trebaju operacije na srcu i slično – naglasila je.

Međutim, nastavak projekta zavisi od finansiranja, odnosno donacija.

– Trudimo se na sve moguće načine da dobijemo dodatne donacije, posebno iz inostranstva. Naš projekt je veoma dobro poznat u arapskom svijetu i nadamo se da ćemo uspjeti. Vrlo sam zahvalna Vladi Republike Slovenije što je ponovo pokrenula projekt, jer smo ga morali prekinuti kad je počela pandemija. Do kraja 2022. godine nije bilo moguće provoditi ga, jer su zdravstvene ustanove kod nas bile uglavnom zatvorene zbog mjera. Kada smo ga prošle godine 2023. počeli ponovo pripremati, izbila je ratna situacija – kazala je na kraju Seliškar Toš.(Preporod.info)

akos.ba

Povezani članci