Brak i porodica

Da li biste se udali ili oženili osobu u koju niste zaljubljeni?

U američkoj humorističkoj seriji Princ s Bel Aira mladi Will se naglo odluči oženiti svojom velikom ljubavi – Lisom. Iznenađena porodica ga pokušava na svaki način odgovoriti: „Nisi još diplomirao, te nema novaca, te od čega ćete živjeti…“

„Ne brinite se vi za mene i Lisu“, kaže veselo Will. „Nemamo sve to, ali imamo ljubav.“

„Kakve sad ljubav ima veze s brakom?“, začuđeno pita njegova majka.

__________________

Postavlja se pitanje, da li biste se udali/oženili za nekoga u koga niste zaljubljeni?

Većina ljudi će na ovo pitanje odgovoriti negativno. Neki će čak smatrati kako je veoma loše stupiti u brak s nekim koga ne volite. Tako i mnogi pokazatelji govore da je povezanost između braka i ljubavi u zadnjih tridesetak godina postala sve izraženija.

Tako je u istraživanju provedenom 1967. godine studentima postavljeno pitanje:

 “Kad bi muškarac (žena) posjedovali sve osobine o kojima maštate i koje tražite, da li biste se vjenčali s tom osobom ako niste u nju zaljubljeni?”

Na to pitanje negativno je odgovorilo 65% studenata, ali samo 24% studentica. U stvari samo 4% studentica odgovorilo je potvrdno, a većina ih je bila neodlučna.

Kada je ovo istraživanje ponovljeno 1984. godine, čak 85% i studenata i studentica odgovorilo je da se ne bi vjenčalo s nekim u koga nisu zaljubljeni.

U našem podneblju se od svakog očekuje da se kad tad zaljubi. Ako osoba od trideset godina izjavi da nikad nije bio zaljubljen/a, mislimo da ili laže ili da nešto s njom nije u redu. Romani, časopisi, filmovi, TV serije i popularne pjesme prosto vrve od romantične ekstaze. Tek kad se zaljubi i nađe pravu/pravog od osobe se očekuje da stupi u brak.

Nama je ova povezanost između ljubavi i braka tako normalna da se mnogi iznenade kad čuju da je to “umotvorina” novijeg datuma. Nije uvijek bilo tako, a do danas i nije u mnogim društvima. Različita društva gledaju različito na romantičnu ljubav i brak. Na jednoj strani su ona društva koji jaku zaljubljenost smatraju smiješnom ili čak tragičnim poremećajem. Na drugoj strani su ona koja brak bez ljubavi smatraju sramotnim.

Tako Amerikanci i većina Evropljana daju veliku važnost ljubavi kad je brak u pitanju, dok Japanci i Kinezi smatraju kako je ljubav za brak nevažna.

Tako su recimo ljubav i brak u Japanu posve odvojene stvari. Brakom su se prije vezivale porodice, više nego pojedinci. U nekim se porodicama to na neki način održalo sve do danas.  Međutim, većina današnjih ljudi, osobito mladi, čine što žele. Kad ulaze u brak jako je malo vjerojatno da će to biti ugovoreni brak. Prije će to biti brak iz ljubavi (ili zbog nekog drugog banalnijeg razloga!) Na neke je načine omiai (tradicionalni ugovoreni brak) bio vrlo prikladno rješenje za sve zainteresirane – posebno žene. Pružao im je šansu da sretnu muškarca iz sredine slične svojoj – potencijalno dobrog partnera, a za što inače možda ne bi imale priliku. Ponekad, tačnije odskora, žena ima pravo reći ne partneru koji joj je izabran. No, ponekad se mora udati protiv svoje volje ili zbog (samo) političkih razloga.

________________________________

Treba međutim reći da ugovoreni brak ima jednake ili gotovo jednake šanse uspjeti kao i brak iz ljubavi. Sve zavisi o tome kako se gleda na brak i na njegovu svrhu.

Institucija ugovorenog braka postoji u Indiji. Dva su tamošnja psihologa uspoređivala nivoe romantične ljubavi u brakovima sklopljenim iz ljubavi i u onim dogovorenim od strane roditelja. U nekoliko prvih godina više je ljubavi u ljubavnim brakovima. Oko pete godine dolazi do izjednačavanja, jer se za to vrijeme ljubav u dogovorenim brakovima razvijala tj. rasla. Nakon pete godine ta ljubav još malo naraste, a onda se na tom nivou (istom na kojem su u samom početku bili ljubavni brakovi) zadržava u narednim godinama. S druge strane, u ljubavnim se brakovima nakon pete godine – ljubav strmoglavljuje.

Iako vjerojatno spadate u onu prvu grupu i vjerujete da se trebate vjenčati s nekim u koga ste zaljubljeni, sigurno vam je i samima jasno da to nije dovoljno. To što smo u nekoga zaljubljeni ne garantuje nam, samo po sebi, uspješan brak.

Pripremio: N. Botić

Akos.bA

Povezani članci

Back to top button