Za djecu i omladinu

Budimo primjer našoj djeci kako da ispravno koriste pametne telefone

Prije otprilike dvadesetak godina kod nas su stigli prvi mobilni telefoni koji su označili prekretnicu i početak jedne nove ere u kojoj će tehnologija igrati glavnu riječ.

Nakon jednog desetljeća obične mobilne telefone, zamjenili su takozvani pametni telefoni s pristupom interentu i društvenim mrežama. Danas je život bez mobitela nezamisliv do te mjere da ga i mala djeca imaju, uglavnom iz zabave i da bi stalno bili dostupni svojim roditeljima.

Kada iz bilo kog razloga našem djetetu odlučimo u ruke dati telefon, trebamo biti svijesni da to otvora i novo polje odgovornosti za nas, jer smo, kao i u svakom drugom polju, tako i u ovom, dužni da im budemo vodiči i podučimo ih da ispravno koriste pametni telefon. Da bismo to postigli, najprije odnos nas samih prema ovom uređaju i svim mogućnostima koje on nudi, treba biti ispravan i u skladu s islamskim principima. Ne možemo očekivati da dijete ispravno koristi mobitel ukoliko neprestano gleda sliku roditelja koji su zauzeti mobitelima tokom doručka, ručka, večere, u parku, na odmoru, u automobilu ili kako gledaju gluposti i troše vrijeme na beskorisne stvari.

Osim toga što moramo našoj djeci pružiti pozitivan primjer, kada je u pitanju upotreba mobilnog telefona, moramo biti oprezni u pogledu dva segmenta, a to su lični dokumenti i sigurnost, ali isto tako i ovisnost. Naša upotreba društvenih mreža možda je ograničena na facebook i instagram, ali nezaboravimo da svaki dan izlaze nove aplikacije zbog čega trebamo obratiti pažnju na njih i utvrditi rizike njihove upotrebe, jer neke bivaju uzrokom mnoštva informacija o vašem djetetu bude dostupno široj javnosti. Isto tako i određeni dokumenti koje dijete podjeli putem aplikacija za dopisivanje mogu napraviti veliki problem. Dakle, ukratko bi trebali biti upućeni u sve što je trenutno u trendu i shodno tome usmjeravati dijete.

Pored navedenog, trebamo biti oprezni i kada je u pitanju vrijeme koje naše dijete provodi koristeći pametni telefon, jer se ovisnost stvara neprimjetno, korak po korak. Odlučan roditelj koji teži disciplini bit će najveća prepreka između djeteta i ovisnosti. Pored toga, trebali bismo dijete usmjeravati da što više vremena provodi s prijateljima u igri i da mu omogućimo da se u slobodno vrijeme bavi nekim umjetničkim ili sportskim aktivnostima i sl.

Za Akos.ba pripremio Fahrudin Vojić

Povezani članci

Back to top button