Aktivisti udruženja Svitanje i Selsebil Dan nezavisnosti obilježili u Srebrenici
Programu su prisustvovali članovi Udruženja Izvor-Selsebil iz Živinica i Udružanja Svitanja iz Sarajeva.
Na poziv organizatora, 35 članova i simpatizera Svitanja je odlučilo da Dan nezavisnosti proslave upravo u Srebrenici, na mjestu gdje je počinjen i presuđen genocid, mjestu gdje obilježavanje ovog praznika ima najviše smisla.
Članice AKOS-a su učestvovale u delegaciji Saveza bošnjačkih nevladinih organizacija Bosne i Hercegovine koja je ovom prilikom posjetila Srebrenicu.
Prisustvovali su obilježavanju Dana nezavisnosti naše domovine, održanom u Memorijalnom centru u Potočarima i u Domu kulture u Srebrenici.
Učesnici su obišli Memorijalni centar u Potočarima gdje je upriličeno polaganje cvijeća, nakon čega smo se zaputili u Dom kulture u Srebrenici. Tamo je nekoliko hiljada gostiju uživalo u emotivnom programu, pripremljenom od strane učenika srebreničkih škola. Nakon programa smo se družili sa divnom ekipom, organizatorima manifestacije koji su bili izuzetni domaćini.
Jedan od koordinatora ovog projekta je i Meliha Herić, učiteljica u Osnovnoj školi u Potočarima.
“Čast nam je da po prvi puta na drzavnim praznicima imamo podršku članova Udurženja Svitanje To je organizacija koja ima odlicne projekte koji su vezani za povratničku populaciju. Pomažu i animiraju mlade ljude na uspjeh, razvijaju osjećaj za pripadnost domovini kod mladih na području cijele Bosne i Hercegovine.”, kaže u izjavi za portal Akos.ba Meliha Herić.
Ona ističe zadovoljstvo da da aktivisti SVitanja dolaze u Srebrenicu i da nastavljamo našu saradnju.
“Već dvije godine djeca iz Srebrenice provode zimski raspust u Sarajevu, trude se da što bolje napišu svoje literarne radove o bosanskom jeziku kako bi osvojili nagradno putovanje i proveli nezaboravnih sedam dana u Sarajevu. Smatram da su članovi Udruzenja Svitanje pravi i iskreni prijatelji nama u Srebrenici. Ulagati u mlade znači ulagati u budućnost, upravo to radi Svitanje.”
U autobusu su aktivisti Svitanja imali priliku čuti i kratko izlaganje na temu “Šta nam znači Dan nezavisnosti”, od strane magistra historije Admira Lisice.
Nakon svečanosti, delegacija je posjetila i porodicu djevojčice Bošnjakinje, koja je od strane školskih vršnjaka Srba (istih onih koji su se skoro našli u medijima zbog fotografija i veličanja četništva) nedavno pretrpjela napade na vjerskoj i nacionalnoj osnovi.
Porodici i djevojčici su uručene poklon, te smo im se stavili na raspolaganje u njihovim daljim potrebama.
Iz Srebrenice se vraćamo sa mnogo lijepih uspomena i povećanom dozom patrotizma što je svakako i bio cilj ove aktivnosti. Nadamo se da će ova praksa da zaživi u budućnosti i da ćemo Dan nezavisnosti proslavljati organizovano i u drugim gradovima širom Domovine.
Akos.ba