EkonomijaU Fokusu

Business Forum 2020: Šta nudimo svjetskim investitorima

Prema njenim riječima, od toga je  57 je iz poljoprivrede, deset je iz oblasti edukacije i sporta, 60 iz energetskog sektora, 34 projekta su iz oblasti infrastrukture i nekretnina, metalna i drvna industrija ponudile su 30 projekata, iz turizma su 82 poslovne ideje, dok su zasada samo 3 prijavljena projekta iz IT-a. Također, još 11 projekata prijavljeno je iz grupe „ostalih“.- prenosimo sa portala BiznisInfo.ba

Lista projekata nije konačna, registracija i prijava projekata je na neki način tek otvorena i započeo je proces prijave.

– Prošle godine imali smo 350 prijavljenih projekata. Naravno, naš cilj je da ovaj broj  ove godine bude i veći, ali to zavisi od spremnosti naših ljudi da svoje ideje prezentuju, odnosno pripreme u formi koja je prepoznatljiva i čitljiva za investitore i poslovne ljude iz svijeta i domaće i investitore iz dijaspore – kazala nam je Hasečić.

U narednom periodu očekuje se povećano interesovanje.  Projekti se mogu prijaviti putem web stranice.  Da bi vlasnik projekta imao mogućnost sastanaka sa potencijalnim investitorima i poslovnim partnerima potrebno je da se registruje i na vrijeme obezbijedi svoju akreditaciju, odnosno da lično učestvuje u radu Foruma.

Hoteli, tržni centri, fabrike…

Inače, kako se može vidjeti među dosad predloženim projektima za SBF 2020, riječ je o velikom broju veoma atraktivnih investicija. Predložen je i veliki broj energetskih objekata, a jedan od glavnih pouđača u tom polju je Elektroprivreda BiH.

Najveći broj projekata zasad je delegirala Agencija za promociju stranih investicija (FIPA). Jedan od njih je turistički resort “Golden Shell” u Neumu čija je procijenjena vrijednost 50 miliona eura.

Među dosad predloženim projektima nalazi se i veliki broj fabrika, od proizvodnje autodijelova, preko drvne industrije, do prerade voća i povrća itd.

Susreti uživo naročito važni

– Raduje nas što smo imali priliku vidjeti na našim promocijama SBF-a u različitim gradovima i kantonima da postoji veliko interesovanje i potreba za predstavljanjem projekata na Sarajevo Business Forumu – istaknula je Hasečić.

Neodvojiv dio same konferencije pa i samih projekata jeste organizacija B2B sastanaka na kojima se direktno uspostavlja kontakt.

– Imali smo priliku na prethodnim forumima predstaviti više veoma kvalitetnih i vrijednih projekata koji su našli put do investitora i koji su svoje ideje i realizovali – kaže naša sagovornica.

BiH ima velike potencijale

Komentirajući činjenicu da, generalno gledano, dominiraju projekti iz oblasti turizma, nekretnina i energije, ona kaže da se radi o oblastima za koje BiH ima velike prirodne potencijale koji nisu dovoljno iskorišteni.

– Svakako su prirodne ljepote i nekretnine, stambeni kompleksi ili turistički kompleksi, privlačni za investitore iz arapskih zemalja, ali ne treba zaboraviti činjenicu da su investitori iz ovih zemalja prisutni i u drugim sferama: poljoprivredi, prehrambenoj industriji, industriji građevinskih materijala i drvopreradi. Takođe treba istaći činjenicu da je naša zemlja veoma interesantna i za investitore iz Zapadne Evrope, te imamo njihova ulaganja u proizvodne kapacitete u industrijskim zonama. Nama nedostaje više promocije uspješnih investicija koja bi sigurno doprinijela animiranju novih takvih ulaganja – naglašava Hasečić.

Na kraju, zanimalo nas je da li očekuju i ove godine prisustvo velikih investitora kao i prethodnih godina na SBF-u.

– Naravno, mi već sada imamo potvrđen dolazak velike delegacije iz Malezije, Indonezije, Bahreina, Turske, Ujedinjenih Arapskh Emirata, Saudijske Arabije i bh. dijaspore. Ove godine ponovo fokus stavljamo na dijasporu koja se već sad uveliko pojavljuje kao investitor na našim područjima i naš cilj je da uvezivanjem znanja i iskustava, ali i kapitala koje naša dijaspora ima gradimo BiH kao poveznicu i most između Istoka i Zapada – zaključuje Hasečić.

akos.ba

Back to top button