Ekonomija

Agencija za razvoj općine Tešanj: Kroz projekte bilježi uspjehe značajne za regiju

Agencija za razvoj općine Tešanj – TRA od svog osnivanja, 2009. godine, svakodnevno radi na izgradnji imidža konkurentne lokalne zajednice, prvenstveno općine Tešanj kao sredine poslovne izvrsnosti u kojoj se bilježe samo poslovni uspjesi, gdje je vrlo poželjno biti investitor, kroz privlačenje investicija i unapređenje kvaliteta života građana. Glavna vizija TRA je da Tešanj postane sredina poslovne izvrsnosti, i sve potvrđuje da su na jako dobrom putu.

Doc. Dr Ismar Alagić, direktor TRA – Agencije za razvoj općine Tešanj za poslovni portal Akta.ba govorio je o trenutnim aktivnostima i planovima daljneg razvoja Agencije.

Kazao je da TRA – Agencije za razvoj općine Tešanj iz godine u godinu bilježi povećanje prometa i da u ovoj godini planiraju ostvariti milion i 100 hiljada KM prometa, a sve kroz implementaciju svojih razvojnih projekata, od čega će općina učestvovati sa oko 10 posto sredstava.

“Da bi postigli jedan ovakav cilj bit će potrebno mnogo truda i rada. U ovom momentu Agencije za razvoj općine Tešanj djeluje kroz nekoliko organizacionih jedinica uz pomoć kojih ćemo pokušati ostvariti zadati cilj i prikazati što bolje poslovne rezultate”, kazao je Alagić.

Centar za obrazovanje odraslih je prva od njih, kroz koju zajedno sa srednjim školama u Tešnju djeluju na povećanje konkurentnosti radne snage.

“Kroz programe obuke osposobili smo 17 ljudi za novi program na kojem radimo a odnosi se na CNC programiranje sa osnovima mehatronike koja je vodeća upravljačka platforma u svim vrstama industrije gdje se primjenjuju moderne tehnologije koje su vođene elektronskim ili kompijuterskim radom. Također vršimo i obuke za vršno i srednje rukovodstvo u okviru kojeg smo izvršili osposobljavanje i edukaciju oko 30-tak predstavnika kompanija iz BiH”, kazao je Alagić.

Kroz ovaj Centar TRA se nameće kao ozbiljan ponuđač usluga u poslovnom savjetovanju.

“Da ovaj Centar ima uspjeha u tome što radi dokazuje nam i kompanija Mann-Hummel koja je svojih 5 inženjera dala na našu obuku. Ukazali su nam povjerenje da naša edukacija ima smisla i jasan cilj i sada zahvaljujući našoj obuci i programu rade na unaprijeđenju svoje vlastite proizvodnje za novog Njemačkog kupca”, kazao je Alagić.

Agencija i njeni članovi su posebno ponosi na COBITES-Centar za investicije, trgovinske usluge i izvoz zasnovan na konkurentnom poslovanju. Riječ je o sistemu sve na jednom mjestu ili popularno nazvan “Jednošalterski sistem registracije – One Stop Shop” uz pomoć kojeg TRA nudi kompanijama da na jednom mjestu dobiju informacije u smislu poslovnog savjetovanja.

“Informacije koje nudima kompanijama kroz COBITES centar su vezane za način djelovanja prema sadašnjim ili budućim investitorima u smislu zakonskih rješenja, poticaja i sličnih svari. Kroz ovaj program su nas prepoznali i neki od značajnijih investitora koji sada uspješno rade na području Tešna ali i šire”, kazao je Alagić.

ARC-Centar za agrokulturu i ruralni razvoj je treća organizaciona jedinica agencije. Alagić je kazao kako je Agencija kroz nešto više od godinu dana implementirala poljoprivredne projekte u vrijednosti od milion i 320 hiljada KM.

“Kroz poljoprivredni razvoj agencija je stavila fokus na nekoliko kultura i svera biznisa. Posebno smo ponosni na segmet proizvodnje jagodičastog voća, gdje smo već sada na određeni nači brendirali našu malinu koja je u potpunosti otkupljena i nosi naziv Baš malina iz Tešnja”, kaže Alagić.

Drugi poljoprivredni projekat koji Agencija sprovodi a uz pomoć Češke razvoje agencije jeste Povećanje prihoda ranjivih društvenih skupina kroz porodičnu poljoprivrednu proizvodnju.

Realizacija Projekat je planirana za period 2016-2018. godine, a TRA Agencija će nastaviti samostalno implementaciju i tokom 2019.godine. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 480.000,00 eura, od čega će Češka Republika finansirati 450.000,00 eura.

Opći cilj ovog projekta odnosi se na unapređenje životnog standarda porodica na području općine Tešanj, kao i unapređenje udjela lokalnih poljoprivrednih proizvoda voća i povrća na tržištu.

U 2016. godini bio je raspisan Javni poziv za dobijanje 50 plastenika od 300m2 nakon čega je od 65 prijava, odabrano je 50 korisnika prema jasno uvtrđenim kriterijima za bodovanja.

“Naši proizvođači sada rade i na proizvodnji hibridne crvene paprika roge. Sve proizvedene količine će biti otkupljene i to je najveća korist koja se na kraju dobije. Zahvaljujući ovom projektu i sardnji već ove godine pretendujemo da budemo pozicionirani kao resursni centar za razvoj plasteničke proizvodnje u BiH”, kaže Alagić.

Naglasio je još kako je i mljekarstvo vrlo uspješan i razvijen segment.

“U svemu ne smijemo zaboraviti spomenuti i razvoj mljekarstva. Poznato je da se najveće količine mlijeka u ZE-DO Kantonu prikupe baš u Tešnju. Agencija je u toku prošle godine kroz projekat podržala 35 proizvođača mlijeka i mliječnih prerađevina sa nabavkom muzilica. Za te proizvođače nabavili smo svu neophodnu opremu za još uspješniji razvoj, nabavili smo i milkoScan uređaja dvjema zadrugama zahvaljujući kojima mogu vršiti kontrolu prikupljenog mlijeka”, rekao je Alagić.

U narednom period TRA će nastaviti aktivnosti na sprovedbi aktuelnih projekata a posebnu pažnju i podršku će dati razvoju voćarstva na području Općine Tešanj.

I.M.

akta.ba

Povezani članci

Back to top button