Kako odgojiti djecu u vjeri?
Djela puno više govore od riječi. Roditeljska naređenja da klanja neće imati nikakvog značenja ako dijete ne vidi roditelje da oni sami klanjaju.
Ako je svakodnevno izloženo lošim manirima kao što su laganje, ismijavanje, sebičnost i sl., male su šanse da će ono imati neke druge. Dobar roditeljski primjer djeluje i bez riječi. Ništa nije korisnije za odgoj djece nego
atmosfera kuće u kojoj je vrijeme za namaz utvrđeno i poštovano, gdje vlada sloga i uzajamno razumijevanje i poštivanje. Mada se može činiti jako teškim uvijek biti dobar primjer djeci, roditelji trebaju znati da je to zaista jedini pravi način za odgoj. Ni jedan drugi nije tako efikasan. Djeca vole slušati priče. Pričati ili čitati im priče islamskog sadržaja pomaže da lakše uče i primaju željene poruke. Roditelji neće biti uvijek u stanju odgovoriti na njihova brojna pitanja, i to im treba priznati i obećati im da će potražiti odgovor. Nije pošteno zanemariti njihova pitanja ili smatrati ih nevažnim.
Što više pitaju viće će naučiti i njihove intelektualne sposobnosti će se bolje razviti. Zato treba potsticati dijete da pita, čak i ako se svi odgovori ne mogu odmah dati. Stvari koje se moraju izbjeći: Ne budi grub. Iskazivanje ljutnje i prisiljavanje učinit će da se u djetetu razvije odbojnost prema vjeri. Ne pretjeruj. Ne zahtijevaj od djeteta da nauči više nego mu njegove mogućnosti dopuštaju. Ne hvališi se diječijim znanjem. Neki roditelji šalju djecu u mejtef samo da bi se pokazali pred drugima. Ne čini od islama teret.
Neki roditelji smatraju da je islam previše zahtijeva od njih. Oni sami klanjaju i poste, ali se žale kako im je to naporno. Ovakvo ponašanje će obeshrabriti djecu.
islambosna.ba