Historija i tradicija

Bentbaša – historijsko srce Sarajeva

Bentbaša (u narodu često izgovarana i kao Bembaša) je jedno od najstarijih i najznačajnijih mjesta u Sarajevu, smještena uz tok rijeke Miljacke, nedaleko od samog centra grada. Ime potiče od turske riječi bent, što znači nasip ili brana, a kroz stoljeća je bila važno trgovačko, kulturno i društveno središte.

U vrijeme osmanskog perioda, Bentbaša je bila poznata po mlinovima Isa-bega Ishakovića, osnivača Sarajeva, te menzilhanama – gostionicama za putnike. Kroz nju su prolazili trgovci, vojnici i seljaci, čineći je jednim od ključnih ulaza u grad.

Posebnu ulogu u njenoj historiji imala je drvena ćuprija, koju je izgradio Omer-paša Latas. Prvobitno je to bila mostna konstrukcija napravljena od jarećih mijehova, a kasnije je, 1793. godine, podignut drveni most koji je služio za izvlačenje balvana. Ti balvani su se spuštali niz Paljansku Miljacku, a tomrukčije (trgovci drvom) bi ih vadili upravo kod Bentbaše i dalje prodavali u gradu.

Dolaskom Austro-Ugarske, Bentbaša dobija i novo lice. Kupalište Da Rive izgrađeno je 1884. godine, a Narodna banja, otvorena 20. jula 1902. godine, dodatno je učvrstila status Bentbaše kao javnog prostora i mjesta okupljanja. U to doba, Sarajke su ovdje prale rublje i ćilime, a poznati kerepi (drvene splavi) koristili su se za prijevoz.

Bentbaša je bila i važno kulturno okupljalište. U čuvenoj Hadži-Šabanovoj kahvi, sagrađenoj na stubovima iznad vode, do zore se uživalo uz sevdalinke, ples Jermenki i kahvu tučenu u dibeku. S druge strane Miljacke, na brežuljku, nalazila se kafana Babića bašta, kao i jedno od prvih dječijih igrališta u Sarajevu.

Danas se Bentbaša nalazi između tradicije i savremenosti. I dalje je jedan od simbola Sarajeva – mjesto na kojem se može osjetiti duh prošlih vremena, ali i uživati u novim sadržajima. Na tom prostoru danas se nalaze gradski bazen, brana, Goethe-Institut BiH, Ambasada Republike Slovenije, kao i brojni rekreativni i kulturni sadržaji.

Bentbaša ostaje trajni podsjetnik na bogatu prošlost Sarajeva – mjesto gdje je grad započeo svoju priču.

 

Povezani članci

Back to top button