Više od 760 organizacija traži prekid opsade Gaze
Nevladine i humanitarne organizacije širom svijeta pozivaju na hitnu međunarodnu akciju, slanje diplomatskog konvoja i okončanje izraelske blokade koja prijeti glađu miliona civila u Gazi.

Više od 760 nevladinih i humanitarnih organizacija širom svijeta potpisalo je apel za hitan prekid izraelske opsade Gaze i pokretanje diplomatskog humanitarnog konvoja preko graničnog prelaza Rafah. Ova inicijativa, koju su 12. maja 2025. godine pokrenule palestinske građanske organizacije, dobila je podršku istaknutih grupa poput Human Rights Watcha i Oxfama. U apelu se poziva države da pošalju visoke diplomatske misije koje bi pratile kamione s humanitarnom pomoći, naglašavajući pravnu i moralnu obavezu međunarodne zajednice da djeluje u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom .
Humanitarna kriza u Gazi
Gaza se suočava s katastrofalnom humanitarnom krizom. Od 2. marta 2025. godine, Izrael je potpuno blokirao ulazak hrane, lijekova i drugih osnovnih potrepština, što je dovelo do akutne gladi među više od dva miliona stanovnika. UNICEF i OCHA upozoravaju na uništenu poljoprivredu, zatvorene pekare i nestašicu vode, dok su zajedničke kuhinje zatvorene zbog nedostatka resursa.
Iako je Izrael 19. maja dozvolio ulazak ograničenog broja kamiona s pomoći preko prelaza Kerem Shalom, međunarodni zvaničnici su to nazvali “kap u moru” u odnosu na stvarne potrebe stanovništva.
Međunarodni pritisci i diplomatske inicijative
Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Kanada zaprijetile su konkretnim mjerama protiv Izraela, uključujući moguće sankcije, zbog ograničavanja humanitarne pomoći i nastavka vojne ofanzive. U zajedničkom saopćenju, 21 država je pozvala na hitno i potpuno otvaranje humanitarnih koridora i omogućavanje neometanog rada UN-a i humanitarnih organizacija.
U međuvremenu, Italijanski i evropski parlamentarci protestovali su 18. maja na egipatskoj strani prelaza Rafah, zahtijevajući prekid rata i slobodan prolaz pomoći u Gazu.
Kontroverze oko distribucije pomoći
Plan SAD-a za distribuciju pomoći putem privatnih firmi i sigurnosnih kompanija izazvao je zabrinutost među humanitarnim organizacijama, koje tvrde da takav pristup “oružava” pomoć i zaobilazi postojeće humanitarne mehanizme. UN agencije odbile su saradnju s ovim planom, ističući da bi to moglo dodatno ugroziti civilno stanovništvo
Apel više od 760 organizacija predstavlja snažan poziv međunarodnoj zajednici da preuzme odgovornost i djeluje kako bi se spriječila dalja humanitarna katastrofa u Gazi. Bez hitne i koordinirane akcije, situacija bi mogla dovesti do još većeg broja žrtava i daljeg pogoršanja već teške humanitarne situacije.