Ubili mu roditelje i sestru, a njega ranili: Knjiga “Ahmići – Osam dana trinaestogodišnjeg Adnana”
Riječ je o knjizi koja je nastala na osnovu svjedočenja pred Haškim sudom trinaestogodišnjeg dječaka Adnana Zeca, kojem su pripadnici Hrvatskih oružanih formacija ubili roditelje i sestru, a njega ranili.

U Velikoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke predstavljena je knjiga “Ahmići – Osam dana trinaestogodišnjeg Adnana” autora Thomasa Obruče.
Riječ je o knjizi koja je nastala na osnovu svjedočenja pred Haškim sudom trinaestogodišnjeg dječaka Adnana Zeca, kojem su pripadnici Hrvatskih oružanih formacija ubili roditelje i sestru, a njega ranili.
Važnost svjedočenja
– Morate imati na umu da je imao samo 13 godina u tom trenutku. I u jednoj sekundi mu je iščupan cijeli dosadašnji život, kompletna svakodnevnica. Bio je na suprotnoj strani svega što je poznavao, živio je osam dana u strahu i nije znao da li će preživjeti, ali je doživio spas. Također, ono što me snažno dotaklo kada sam ga upoznao jeste ono što je, nakon svega, učinio sa svojim životom – izjavio je ovom prilikom autor.
Thomas Obruča
Promocijom je moderirala Umihana Šošić, a pored autora, o knjizi su govorili i i kompozitor Franz Gerstl, koji je komponovao muziku za predstavljenu knjigu, kao i sam protagonist knjige, ujedno i njen koautor.
– Važnost naših svjedočenja i onoga što smo preživjeli ne može se izmjeriti, toliko nam je to svima potrebno i toga nikada ne može biti dovoljno. Sa pričama o onome što smo proživjeli, mi kreiramo i stvaramo našu historiju onako kako treba. Upravo ne dozvoljavamo da se ona iskrivljuje, kako se to uveliko pokušava. Ovo u Ahmićima je samo jedna od proživljenih priča, ali smatram da je potrebno mnogo više takvih priča da se napiše, da se mnogo više toga zabilježi kako u Ahmićima, tako i svugdje okolo – rekao je protagonist Adnan Zec.
Adnan Zec
Knjiga se obraća svim zainteresovanim čitaocima, a poseban značaj može imati za mlađe generacije, koji trebaju učiti o prošlosti, ali i razumijevati koncepte istine i neistine.
– Upravo smo pisali ovu knjigu veoma jednostavnim jezikom, tako da mlade generacije, čak i djeca koja su među starijim osnovcima, naprimjer učenici osmih i devetih razreda, mogu lakše prihvatiti i razumjeti šta je rat i šta znači preživjeti ga. Tako mogu početi sami rasuđivati šta se zaista desilo, a šta nije – kazao je Zec.
Dekan Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu prof. dr. Mustafa Hasani je ovom prilikom poručio da je za prošlost i budućnost izuzetno važno kakve se knjige nude, distribuiraju i čitaju.
Važnost kulture sjećanja
– Bitno je da govorimo na osnovu činjenica, istraživanja koje zaista treba da bude sprovedeno objektivno, a ne subjektivno. Nažalost, globalno smo izloženi globalno, a tako je i ovdje, stanju da često ne razaznajemo šta je istina, a šta propaganda.
Svi smo izloženi brojnim informacijama, a jedini način je da se obrazujemo i damo priliku da istina izađe na vidjelo; ne ona nacionalna, politička, dnevno-politička, nego zaista istina – istakao je dr. Hasani.
Pod motom “Snovi i ideje ne mogu se uništiti. Niti spaliti. Niti ubiti.”, promocija je još jednom podsjetila na važnost kulture sjećanja i odgovornosti za istinu. Događaj je organizovao Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu u saradnji s Gazi Husrev-begovom bibliotekom.(preporod.info)
akos.ba