Nakon 33 godine i dalje ih tražimo, i dalje ih ukopavamo: Dženaza šehidima Bratunca, poruka živima
U aprilu Bošnjaci se okupljaju na šehitlucima u Vlasenici, a to će nakon Bratunca, učiniti u Gornjoj Kalesiji, potom i u Srebrenici, te drugim mjestima u kojima su počinjeni zločini.

Autor: Rabija Arifović
Iz godine u godinu maj u Bratuncu je težak.
Devetnaesta kolektivna dženaza na šehidskom mezarju Veljaci u Bratuncu se bliži.
Smiraj će, na dženazi 12. maja, pronaći dvije žrtve. Mezarje se uređuje, i posljednje pripreme se privode kraju.
Ono što obilježava još jednu tužnu godišnjicu jeste upravo mali broj identifikovanih.
Iako 33 godine od počinjenih zločina, u kojima niko nije bio pošteđen, proces pronalaska šehida još uvijek nije završen.
Sjetni i tužni zbog te činjenice, Bratunčani apeluju da se energičnije pristupi ovoj obavezi, da se pronađu nevino ubijeni i da im se obavi dženaza.
– Imali smo sastanke Organizacionog odbora, iz Instituta za nestale osobe su potvrdili da su identifikovana dva tijela. Proces identifikacije je usporen, jer sve mora ići u Hag. Recimo djevojčica koja je identifikovana, prošle godine je trebala biti ukopana, ali je nalaz morao ići dva puta, pa dok se vrati. Vjerovatno će to u budućnosti postajati sve veći problem, a naravno imamo i protok vremena, i kosti koje imaju su već oštećene. Stoga, iz udruženja koja okupljaju žrtve na sastancima ističu to da su nezadovoljni brzinom reagovanja, a mi to prenesemo na Tužilaštvo i Institut – kazao nam je predsjednik Organizacionog odbora i predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Bratunac Admir ef. Velić.
Admir ef. Velić
Neke grobnice, nažalost, još nisu ni otkrivene, te se sve više postavlja pitanje hoće li i biti.
– Tužilaštvo nešto pokušava, na terenu nema da se nešto otvara nanovo pa da postoji nada da će biti novih tijela za budućnost – dodao je Velić.
Ono što je Velić posebno istaknuo tokom našeg razgovora jeste činjenica da rade na izgradnji centralnog spomen-oblježja.
Ovogodišnju dženazu dočekuju sa završenom prvom fazom radova.
– Plan nam je da se na Veljacima zaokruži sva insfrastruktura izgradnjom centralnog spomen-obilježja, na kojem će biti upisani svi ubijeni općine Bratunac. Nismo imali takav objekat, imamo pojedinačno na mjesnim zajednicama, kod džamija, mesdžida, ali to uglavnom pokriva jednu mjesnu zajednicu ili džemat, nismo imali ukrupnjavanje. S ovim spomen-obilježjem, čija je prva faza završena i nadamo se da će biti privedeno kraju za dvije do tri godine, dobit ćemo zaokružen kompleks Memorijalnog centra Veljaci. Uvijek su potrebni neki sitniji radovi, ali što se tiče krupnijih radova to će biti to – naveo je on.
Naglasio je da bilježe posjete Memorijalnom centru, a da će izgradnjom ovog spomen-obilježja posjetiocima moći ponuditi i širu sliku o zločinima u Bratuncu.
– Imamo posjete, moći ćemo veći broj primiti, te omogućiti da se zadrže duži vremenski period. Imamo spomen-sobu s eksponatima, dobit ćemo imena svih ubijenih. Već nas posjećuju i studenti iz Tuzle, Sarajeva, Zagreba – naglasio je predsjednik Organizacionog odbora.
Na Veljacima je pripremljeno mjesto za ukop 603 šehida, koliko je procijenjeno da je ubijeno od maja do juna 1992. godine.
– Samo te žrtve su trebale biti ukopane ovdje. Međutim, određeni broj porodica je ukopao žrtve ranije, ne žele premještati, trenutno imamo 316 ukopanih. Po spiskovima, koji se trenutno provjeravaju, za oko još 100 ili 150 lica se traga. U periodu od 1992. do 1995. godine s područja Bratunca ubijeno je oko 3.500 hiljade, sa genocidom u Srebrenici – naveo je on.
Uz trajnu obavezu prema šehidima, kroz kompleks Memorijalnog centra Veljaci i sve aktivnosti žele prenijeti poruku na mlađe generacije.
– Obaveza je da se na njih prenese spremnost da žrtvuju ono najvrijednije. Sve što nekad smatraju da se podrazumijeva, trebaju znati da iza toga stoji velika žrtva. S te strane, vrednujući tu žrtvu, moramo i mi biti spremni na neko svoje odricanje, dolazak, da se provede jedan dan na Veljacima, Potočarima, da to bude s namjerom i jasnom porukom i poukom – izjavio je Velić, uz zaključak da će Bošnjaci Bratunca trajno podsjećati na zločine počinjene tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i odavati počasti nedužno ubijenim.
U aprilu Bošnjaci se okupljaju na šehitlucima u Vlasenici, a to će nakon Bratunca, učiniti u Gornjoj Kalesiji, potom i u Srebrenici, te drugim mjestima u kojima su počinjeni zločini.
Podijeliti bol s porodicama šehida i okupljanja na dženazama našim šehidima naša su velika obaveza.(stav.ba)
akos.ba