Zanimljivosti

Igrica koja omogućava da proživite iskustvo Nakbe

Ovo nije prvi put da Abueideh koristi svoje vještine za promociju palestinskog narativa. Godine 2016. objavio je "Liyla and the Shadows of War", igricu za telefone koja simulira strahote rata viđene očima Palestinaca u Gazi. Igrač, pod krinkom mlade palestinske djevojke, skače između skrovišta u pokušaju da izbjegne zračne napade

LaunchGood sebe naziva “najvećom svjetskom platformom za masovno finansiranje za muslimane”, tako da ima mnogo projekata za ljude koji pate u mjestima poput Gaze i Sirije. Ali jedan projekat koji je pokrenut prije mjesec dana, nazvan “Snovi na jastuku”, jedinstven je.

Razvojni programer iz Nablusa Rasheed Abueideh kaže da će, ako dobije 194.000 dolara, napraviti računarsku igricu “temeljenu na istinitoj priči” koja uključuje Nakbu iz 1948. Skupio je više od 240.000 dolara, tako da je igra u razvoju, javio je Haaretz.

Ovo nije prvi put da Abueideh koristi svoje vještine za promociju palestinskog narativa. Godine 2016. objavio je “Liyla and the Shadows of War”, igricu za telefone koja simulira strahote rata viđene očima Palestinaca u Gazi. Igrač, pod krinkom mlade palestinske djevojke, skače između skrovišta u pokušaju da izbjegne zračne napade.

Kada je gotovo, igrač saznaje koliko je ljudi ubijeno i koliko je među njima nevinih žena i djece. Igra je posebno popularna svaki put kada se vode borbe između Izraela i Gaze.

U “Dreams on a Pillow”, igrač će se naći u koži žene koja izbjegava “lutajuće cionističke bande i vojne jedinice”. Ona će biti na putu na sjeveru Libana iz Tanture, sela koje su Izraelci uništili u ratu 1948. godine. Jastuk koji žena nosi simbolizira nemogućnost odmora palestinskih izbjeglica jer ih strahote neprestano muče.

Nakba, kao što igra želi pokazati, nije samo gubitak zemlje 1948. godine, to je cjelokupno iskustvo gubitka, bijega i tragedije koja prati ženu i cijeli palestinski narod.

U intervjuima koje je davao ovih dana Abueideh, programer igrica, spomenuo je bezbrojne filmove i računarske igrice u posljednjih 20 godina u kojima je arapski ili muslimanski svijet prikazan kao veliki neprijatelj. Baš kao i kod nacista, ne nedostaje računarskih igara u kojima se igrač bori protiv “terorista” u kufijama ili uništava dijelove gradova koji izgledaju bliskoistočno.

“Snovi na jastuku” su Abueidehov pokušaj da preokrene taj narativ i da pokaže ljudsku cijenu onoga što on vidi kao dehumanizaciju Bliskog Istoka.(stav.ba)

akos.ba

Povezani članci