Zdravlje

Četiri vrste čaja koje mogu poboljšati zdravlje crijeva, a dobro djeluju na jetru i visoki pritisak

Unatoč sve većoj osviještenosti koliko je zdravlje crijevnog mikrobioma važno, u praksi, čini se da još uvijek ne primjenjujemo sva načela koja su nam privukla pažnju. Ipak, važno je iznova naglasiti kako naša crijeva probavljaju i apsorbiraju hranjive tvari iz hrane i izlučuju otpad, a u tom im procesu pomažu bakterije i drugi mikroorganizmi koje nazivamo i crijevnim mikrobiomima.

Loše navike
Nažalost, sjedilački način života, manjak kretanja te nutritivno osiromašena hrana ni na koji način ne doprinose zdravlju, već su uzrok mnogih ozbiljnih bolesti, a sve češće slušamo i o probavnim problemima.
Posljednje se često događa i onima koji paze što unose u organizam, međutim, ne njeguju rutinu spavanja, ne vježbaju i nerijetko provode prekovremene sate na poslu. U nastavku donosimo četiri vrste čaja koje mogu poboljšati zdravlje crijeva:
Čaj od maslačka
 
Maslačak je poznat po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima. Čisti jetru i krv te je odličan diuretik. Osim toga, pokazalo se da ima pozitivan utjecaj na ženske hormone i reproduktivne organe. Redovnom konzumacijom čaja od ove biljke moguće je riješiti probavne probleme. Maslačak sadrži proteine, željezo i beta-karoten koji doprinose održavanju cjelokupnog zdravlja.
 
Čaj od paprene metvice
 
Listovi paprene metvice u sebi sadrže blagotvorna eterična ulja poput mentola koji promiče zdravlje probavnog sistema. Pogodno djeluje na crijeva, a ublažava želučane tegobe, probavne smetnje i plinove te umiruje um, pa je između ostalog paprena metvica odlična kao čaj.
 
Čaj od hibiskusa
 
Još je jedan saveznik zdravlja crijeva i prirodni borac protiv stresa. Hibiskus je dragocjen izvor vitamina C, koji je ključan za pravilno funkcionisanje našeg imunog sistema, a kao ljekovita biljka se među ostalim koristi za snižavanje krvnog pritiska, holesterola i nivoa triglicerida u krvi. Osušene latice ovog egzotičnog cvijeta smatraju se i prirodnim diuretikom, djeluju kao čistač probavnog sistema, a sadrže i antocijanine – antioksidanse koji štite tijelo od štetnog djelovanja slobodnih radikala.
 
Čaj od kima
 
Uobičajeni začin u našim kuhinjama blagotvoran je i kad je probava u pitanju te se zbog toga može svrstati u prirodne saveznike zdravlja crijeva. Protuupalna svojstva kima pomažu u smanjenju plinova i ostalih probavnih smetnji. Kao i hibiskus, kim smanjuje nivo stresa te potiče na ugodniji san, oboje važno za crijevni mikrobiom.
 
Napravite čaj od kima
 
Čaj od kima napravite tako što ćete kašičicu sjemenki kima preliti kipućom vodom, a potom čaj ostaviti da se kuha na laganoj vatri oko pet minuta. Pijte ga samostalno ili dodajte med za puniji okus, prenosi Jutarnji.hr

Povezani članci