Halifat – podvala islamskom svijetu i alibi neoimperijalističkoj politici Zapada
Formiranje Islamske države, iako izgleda haotično, nekontrolirano, čak komično, nije nimalo bezazleno u pogledu budućnosti opstanka Iraka, ali i mira i stabilnosti arapskog svijeta.
Piše: Osman Softić
Politička situacija u Iraku i na Bliskom istoku općenito svakog momenta postaje kompliciranija, a budućnost Iraka kao cjelovite države sve upitnija. Tome je doprinio i nagli uspjeh Islamske države Irak i Levant. Prije nekoliko dana ISIL je zvanično promijenio ime u Islamska država, proglasivši tzv. islamski halifat na teritoriji osvojenih dijelova Iraka i Sirije koje kontrolira. Svog opskurnog vođu Abu Bakra al-Baghdadija Islamska država je proglasila halifom (političkim i vjerskim vođom) svih muslimana. Ovakav razvoj situacije, iako na prvi pogled izgleda haotično, nekontrolirano, čak komično, nije nimalo bezazlen u pogledu budućnosti opstanka Iraka kao cjelovite države, ali i mira i stabilnosti arapskog svijeta.
Tačno je da su granice između država iscrtali kolonijalni gospodari Englezi i Francuzi početkom proteklog stoljeća, ali su tokom proteklih 100 godina u Iraku, Siriji, Jordanu i drugim zemljama regiona, ipak, stvoreni nacionalni identiteti koji danas postoje. Islamska država predstavlja prijetnju ne samo granicama, već i tim identitetima, ali i historijskom, civilizacijskom i kulturnom naslijeđu naroda tih zemalja, koje Islamska država ne priznaje i koje želi iskorijeniti, s obzirom na njegovo ekstremno i redukcionističko tumačenje islama i poimanje države i društva.
Tokom proteklih 100 godina u Iraku, Siriji, Jordanu i drugim zemljama regiona ipak su stvoreni nacionalni identiteti koji danas postoje.
O nastanku Islamske države može se govoriti i kao o osmišljenom scenariju nekih globalnih centara moći, uz finansijsku podršku petrodolara, koji teže ka stvaranju totalnog haosa na Bliskom istoku i izazivanju još većeg bratoubilačkog rata među muslimanima, a dokaz tome je i nezainteresiranost zapadnih sila, prvenstveno američke administracije. Sjetimo se kako je SAD hitro reagirao 1991. godine kada je Saddam Hussein, izvršivši invaziju na Kuvajt, povrijedio međunarodne granice, a kako se prema problemu povrede granica između dvije suverene zemlje na Bliskom istoku ta ista sila nonšarlantno odnosi danas.
Saudija strahuje od Irana
Iran i proiranski režim u Bagdadu optužuju Saudijsku Arabiju i njene zaljevske saveznike, članice Zaljevskoga vijeća, za saradnju, da su finansirajući ekstremističke sunitske formacije u Siriji i Iraku doprinijele stvaranju i uspjehu Islamske države. Ovakve tvrdnje nisu van pameti, s obzirom na to da ova zemlja strahuje od rastućeg utjecaja Irana na Bliskom istoku, koji vidi kao direktnu prijetnju vlastitom opstanku, a posebno se boji utjecaja Irana na njenu šiitsku populaciju, koja je skoncentrirana uglavnom na istoku zemlje, na područjima gdje se nalaze najveća nalazišta nafte….
Opširnije na portalu Al Jazeere:
Halifat – podvala islamskom svijetu
Biografija autora
Izvor: Al Jazera