KulinarstvoU Fokusu

Zimnica za početnike

Spremite okuse ljeta – u staklenke!

Za ostavu punu  ajvara, finih džemova i ostalih poslastica potrebno je puno vremena, iskustva i truda. Ali nemojte da vas to obeshrabri – i s puno manje uloženog možete imati hvale vrijednu zimnicu!

Biranje namirnica

Voće i povrće koje postaje dio zimnice treba biti čvrsto, ali savršeno zrelo, puno okusa i mirisa. No, ne i prezrelo i oštećeno – svaki plod pregledajte i uklonite eventualne oštećene ili truhle dijelove. Možda vam se detaljno prebiranje po kilogramima voća i povrća čini kao uzaludan posao, ali upravo je to prvi korak koji garantuje dobar krajnji rezultat!- prenosimo sa portala brzoifino.hr

Osnovni pribor i sastojci

Što god da spremali u zimnicu, trebat će vam staklenke – veličine, oblika i boje po želji. Bitno je jedino da su pažljivo očišćene i sterilizirane kako sve prisutni mikroorganizmi ne bi upropastili sav trud! Ostatak potrebne „opreme“ vrlo je bazičan i naći će se u svakoj kuhinji – lonci, kutljača, lijevak…

Osim toga, vjerojatno će vam trebati i veće količine octa odnosno ulja koje će na prirodan način konzervirati namirnice, a kad je slatka zimnica u pitanju, to je šećer.

Čuvanje

Kad je zimnica pripremljena, najbolje ju je čuvati u hladnom i mračnom prostoru. U nedostatku ostave ili adekvatnog podruma poslužit će i kuhinjski ormarić koji je najudaljeniji od izvora topline. Teglicu nakon otvaranja čuvajte u frizideru i sadržaj potrošite u što kraćem roku, a vadite ga isključivo čistim priborom.

Sve navedeno je bitno jer se pretpostavlja da u zimnicu pripremljenu kod kuće niste stavili nikakve dodatne konzervanse koji spriječavaju množenje sveprisutnih mikroorganizama.

A što tačno spremiti u staklenke?

Kad ovladate osnovnim informacijama, bacite se na konkretan posao! Slijede tri jednostavna recepta u kojima se koriste različite metode konzerviranja hrane.

Sušeni paradajz

Sušenje paradajza dugotrajan je, ali nimalo zahtjevan proces. Sve što će vam trebati jeste paradajz, i to sorte šljivar (maleni, duguljasti paradajz koji sadrži nizak postotak vode te je najpogodnija za sušenje), te so, ulje i suhi začini po želji (timijan, ružmarin ili origano u ovom su slučaju najbolji izbor). Paradajz operite, prepolovite i rasporedite po plehu za pečenje te posolite. Za najvrućih ljetnih dana možete ih sušiti i na suncu, ali rerna je ipak praktičnije rješenje. Zagrijte je na 100 stepeni i sušite ih 4 do 5 sati. Osušeni paradajz stavite u staklenke (natiskajte ih što više), po želji dodajte začine i prelijte uljem. Staklenke vratite u peć na pola sata, zatim ugasite i pustite da se sve skupa ohladi.

Kiseli krastavci

Kad je riječ o ukiseljenoj zimnici, ono što vjerojatno svima prvo padne na pamet su krastavci. Priprema ove vrste zimnice ide jako brzo, a sastojke koji će vam biti potrebni vjerojatno već imate kod kuće –sirće, sol i šećer. I naravno, krastavci za kiseljenje (što manji, to bolji) te po želji začini (papar u zrnu, kopar). Krastavce operite i stavite u sterilizirane staklenke. Zakuhajte ocat i vodu u omjeru 1:2 te dodajte so, šećer i začine po želji (na 3 l vode i 1,5 l octa stavite 120 g šećera i 130 g soli). Dobivenom vrućom tekućinom prelijte krastavce, i to tako da tekućina bude nekoliko centimetara iznad krastavaca, teglice zatvorite i pustite da se ohlade. S obzirom na to da krastavci upijaju tekućinu, prije no što ih pospremite na kiseljenje koje u prosjeku traje oko mjesec dana, provjerite da li se nivo tekućine povukao tako da krastavci izviruju, i ako je, dolijte još otopine.

Voćni kompot

Kad je slatka zimnica u pitanju, najčešće se rade džemovi, ali mi vam ovaj put predlažemo nešto još jednostavnije, a za kasniju upotrebu jednako raznovrsno!

Kompot možete napraviti od breskvi, marelica, kruški, jabuka, šljiva, dunja, višnji ili čak kombinirati više vrsta voća. Zrelo i zdravo voće operite pa odstranite košpice i peteljke. Manje voćke prepolovite, a veće narežite na četvrtine. Zakuhajte vodu sa šećerom (na 1 l vode stavite 5 kašika šećera) i začinima po želji – cimet, kardamom i zvjezdani anis izvrsno se slažu s voćem, a možete dodati i kriške limuna.

Kad voda zakuha, ubacite pripremljeno voće i kratko kuhajte (10-ak minuta) – voće treba omekšati, ali nikako ne toliko da se raspada. Dok je kompot još kipući, ulijte ga u sterilizirane staklenke skroz do vrha, zatvorite i pustite da se ohladi.

Pripremite zimnicu i uživajte u plodovima ljeta cijelu godinu!

akos.ba

Povezani članci

Back to top button