Za život u penziji se mora dobro pripremiti i isplanirati: Najbolje početi u 40-tim
Želite život u penziji u kojem ste sačuvali zdravlje, imate finansijsku stabilnost i život koji nije u četiri zida? Želite moći putovati, birati kako provesti svaki dan? Želite otvoriti biznis, nastaviti raditi, baviti se nekim hobijem ... Čini se jednostavno, logično i kao slijed koji će sam od sebe doći ali nije.
Imate 40+ godina i ne razmišljate o penziji?
Možda trebate bolje razmisliti jer za bezbrižnu penziju u kojoj nećete brinuti o novcu i sadržaju svakodevnice trebate uložiti trud, planiranje i pripremu.
Kako sebe vidite za 20+ godina?
Želite život u penziji u kojem ste sačuvali zdravlje, imate finansijsku stabilnost i život koji nije u četiri zida?
Želite moći putovati, birati kako provesti svaki dan?
Želite otvoriti biznis, nastaviti raditi, baviti se nekim hobijem …
Čini se jednostavno, logično i kao slijed koji će sam od sebe doći ali nije.
Studije su pokazale da je mnogo veća vjerovatnoća da ćete ostvariti penziju i život u penziji kakve želite postavljanjem ciljeva za odlazak u penziju i poduzimanjem koraka da ih postignete.
Bez ciljeva ili planova, prije da ćete doživiti penziju koja nije ona kojoj ste se nadali i o kojoj ste sanjali.
Šta je cilj odlaska u penziju?
Cilj odlaska u penziju je fokusirani akcioni korak koji vam pomaže da izgradite sigurnost pri odlasku u penziju i postignete penziju koju želite.
Svaki cilj može biti dio vašeg ukupnog penzionog plana. Ljudi koji su nekoliko decenija udaljeni od penzije, ne moraju postavljati ciljeve koji su veoma složeni, ali trebaju graditi predstavu o tom dijelu života.
Međutim, kako starite u 40-ima i dalje, penzionisanje postaje sve manje apstraktan koncept. U ovom trenutku, trebali biste postaviti konkretnije ciljeve koji odražavaju vaše jedinstvene želje i okolnosti.
Kako postaviti ciljeve za odlazak u penziju?
Kada ste nekoliko decenija udaljeni od penzije, mogli biste se samo fokusirati na štednju i ulaganje za penziju kao dio vaših ukupnih finansijskih planova.
Kada navršite 40-te ili kasnije, vrijeme je da razgovarate o svojim ciljevima sa svojim supružnikom ili partnerom, ako ga imate ili da samostalno osmislite svoj penzioni život.
Možda biste željeli raditi i s finansijskim savjetnikom koji će vam pomoći da precizirate svoje ciljeve i definirate svoje korake akcije.
Istražite sljedećih pet ciljeva za odlazak u penziju koji vam mogu pomoći da ostanete na pravom putu za sigurnu i ispunjenu penziju.
Da li su ovi ciljevi prikladni, zavisit će od vas i vaših godina- što ste stariji, to više ciljeva može da se odnosi na vas.
Cilj #1
Odredite koliko uštedjeti i investirati za penziju.
Radnici svih starosnih dobi trebali bi doprinositi svojoj penzijskoj štednji onoliko koliko mogu priuštiti, s obzirom na druge životne potrebe.
Ako ste mlađi od 45 godina, možete koristiti prečice da odredite odgovarajući iznos za uštedu – ne morate trošiti sate na izračunavanje preciznog broja.
Mogućnosti za određivanje pravog iznosa za doprinos uključuju više faktora. Od toga kolika vam je plata, koliko možete napredovati na poslu i dobiti povišicu, koliko imate primanja pored plate i td.
Ono što je najvažnije je da počnete štedjeti što je prije moguće, da ostanete uloženi u plan i da ne preuzimate prijevremena povlačenja.
Kada dođete do sredine 40-ih godina ili više, razmislite o postavljanju ciljane dobi za odlazak u penziju i projekciji koliko trebate uštedjeti da biste se penzionisali u toj dobi.
Ovaj izračun treba uzeti u obzir iznos koji ste do sada uštedjeli i sva vaša druga finansijska sredstva.
Kada dođete do svojih srednjih 50-ih godina ili više, htjet ćete razmisliti kako biste trebali uštedjeti da biste ispunili “zdravorazumnu” formulu za sigurnost odlaska u penziju u vašoj ciljanoj dobi za odlazak u penziju.
Postoji mnogo online kalkulatora za odlazak u penziju koji će procijeniti koliko biste trebali uštedjeti za penziju. Ako niste sigurni koju vrstu ulaganja napraviti, jeftin fond za ciljne datume od renomirane finansijske kompanije je odlično mjesto za početak.
Ova sredstva su dizajnirana da rade za široku grupu radnika i penzionera. Kako akumulirate više novca, možda ćete htjeti raditi sa finansijskim savjetnikom kako biste razvili rafiniraniju strategiju ulaganja.
Cilj #2
Preduzmite korake da poboljšate svoje zdravlje.
“Dobro zdravlje” je čest odgovor kada se penzioneri pitaju o izvoru sreće u penziji.
Ali nemojte čekati da odete u penziju kako biste poduzeli korake da poboljšate svoje zdravlje. Razmislite o ulaganju u svoje zdravlje, baš kao što biste uložili novac u svoju penzionu štednju.
Dobre zdravstvene navike se akumuliraju tokom vremena, baš kao što se akumulira vaša ušteđevina za penziju.
Radnici svih uzrasta mogu poduzeti korake da povećaju nivo vježbanja, poboljšaju svoju ishranu, dovoljno spavaju i smanje stres.
Ovi koraci mogu biti težak zadatak, ali su ipak jednako važni kao i štednja za penziju. Čak i vaš poslodavac može ponuditi zdravstveni plan koji vam može dati savjete.
Cilj #3
Procijenite da li ispunjavate “zdravorazumnu” formulu za osiguranje odlaska u penziju.
Kada dostignete 50-te, trebali biste razmisliti kako ćete ispuniti tu formulu za osiguranje odlaska u penziju: I > E, ili prihod (Income) veći od troškova života (Expences).
Dobar korak je procijeniti svoje životne troškove u penziji i odražavati ih kada procjenjujete koliko uštedjeti.
Većina internetskih kalkulatora uključuje nagađanje o vašim životnim troškovima, što najvjerovatnije ne odražava tačno penziju koju želite. Ako odlučite koristiti kalkulator, obavezno prilagodite ovaj broj na odgovarajući način.
Cilj #4
Odlučite koju vrstu penzionisanja želite.
Još jednom, radnici u 50-im bi trebali početi razmišljati hoće li se penzionisati s punim radnim vremenom/punom ili će raditi skraćeno radno vrijeme određeni period.
Ova odluka će značajno uticati na to kada možete otići u penziju i na vaš životni standard u penziji. To će također uticati na to koliko trebate uštedjeti za penziju i kada ćete ispuniti “zdravorazumnu” formulu za sigurnost odlaska u penziju.
Cilj #5
Razmotrite “ko-šta-kada-gdje-zašto” odlaska u penziju.
Kada penzionisanje počne da dolazi u oštriji fokus u vašim srednjim 50-im ili kasnije, možete početi da se fokusirate na “ko-šta-kada-gdje-zašto” procesa penzionisanja.
- S kim želite da provodite vrijeme?
- Šta ćete raditi u penziji?
- Kada si možete priuštiti odlazak u penziju?
- Gdje ćete živjeti?
- Zašto želite da se penzionišete?
Svrha ovih pitanja je da razmotrite kako će penzionisanje poboljšati vaš život.
Kako možete postići svoje ciljeve?
Rad na vašim ciljevima penzionisanja može se činiti kao zadatak koji oduzima mnogo vremena, posebno za starije radnike stoga trebate pomoć u razmatranju načina da povećate svoju motivaciju.
Jedan motivirajući savjet je da učite iz priča svojih rođaka i prijatelja, posebno onih koji su već otišli u penziju i imaju teško ili dobro stečeno iskustvo.
Još jedan savjet je da sebi postavite teška pitanja o svom penzionisanju i razgovarate o njima sa svojim supružnikom ili partnerom.
Primjeri uključuju kako preživjeti padove na berzi i kako ćete platiti zdravstveno osiguranje i troškove u penziji.
Kada shvatite odgovore, osjećat ćete se bolje u postavljanju i realizaciji ciljeva za penzionisanje koji vam mogu pomoći da ostvarite penziju koju želite.
Vaša budućnost će vam biti zahvalna što ste postavili svoje ciljeve i postupali po njima.
Svi koji su planirali unaprijed sigurno da u svojim 60, 70 + imaju značajne koristi od koraka koje su preduzeli prije nekoliko decenija.