U FokusuVijesti iz zemlje

Upozorenja postojala, ali bez prevencije: Šta nismo naučili i hoćemo li ikada?

Nove vremenske prognoze nisu nimalo optimistične u narednim danima, a posebno upozorenje na obilne padavine izdato je za Hercegovačko-neretvanski kanton, u kojem se već četvrti dan od katastrofalnih poplava spasilački timovi bore da pronađu stanovništvo koje je uslijed poplava zatrpano ispod ruševina.

Piše: Amina Nuhanović

Nove vremenske prognoze nisu nimalo optimistične u narednim danima, a posebno upozorenje na obilne padavine izdato je za Hercegovačko-neretvanski kanton, u kojem se već četvrti dan od katastrofalnih poplava spasilački timovi bore da pronađu stanovništvo koje je uslijed poplava zatrpano ispod ruševina.

Upozorenje na nove bujice je stiglo. Sada je potrebna prevencija kako se scenarij od četvrtka navečer ne bi ponovio.

Iz izjava mještana poplavljenih područja, posebno Donje Jablanice gdje se bilježi više desetina žrtava, jasno je da nakon narandžastog meteoalarma koji je bio upaljen za ovaj dio zemlje, nije bilo niakakvih vanrednih aktivnosti u zaštiti područja koja su obilježena da će biti na udaru nevremena.

Mještani koje je zadesila katastrofa satima su se borili da prežive. Neki su uspjeli, ali mnogi nisu imali tu sreću. Ruka spasa nije im bila pružena. Unesrećeni su jedni drugima pomagali, dok je sistem “spavao”.

Prema zvaničnom izvještaju, prvi poziv u pomoć mještani Donje Jablanice uputili su jedan sat poslije ponoći, kada je voda uslijed velike količine padavina, počela da guta kuće, stabla, pomoćne objekte, saobraćajnicu.

Tako se navodi u hronologiji policijskih izvještaja koji su sačinjeni u noći sa četvrtka na petak. U izvještaju se navodi da se Policijskoj stanici Konjic javio mještanin Buturović Polja kod Konjica i prijavio da mu je vodena bujica poplavila kuću. Nakon toga su uslijedili brojni pozivi za pomoć iz istog mjesta, jer su se rijeke Neretvica i Seončica izlile iz svojih korita, poplavile kuće, a vozila odnijela u Jablaničko jezero.

Iz MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona su naveli da je dojavljeno kako su dvije kuće srušene i da u poplavljenim kućama još uvijek ima stanovnika. Sve putne komunikacije prema Buturović Polju su blokirane zbog velikog odrona, a u mjestu Obri voda je odnijela most, onemogućavajući pristup Gorskoj službi spašavanja (GSS), civilnoj zaštiti i mašinama za održavanje puteva.

Oko dva sata poslije ponoći, dežurna Policijska stanica Jablanica prijavila je da je na putu M17, u mjestu Komadinovo vrelo, došlo do većeg odrona, potpuno blokirajući promet između Jablanice i Mostara. Policijska stanica Mostar Centar primila je dojavu od vozača da su na putu M17, u mjestima Grabovica i Drežnica, odroni i pad drveća blokirali saobraćaj između Mostara i Jablanice. O tome su obaviješteni putna služba i vatrogasci, koji su odmah izašli na teren.

U 2.50 sati vatrogasac iz Vatrogasne jedinice Konjic prijavio je da je u mjestu Ostrožac, općina Jablanica, došlo do odrona na regionalnom putu R-435, što je potpuno prekinulo promet. Željeznička pruga koja prolazi pored tog puta je također blokirana uslijed odrona. Tokom noći, Policijska stanica Jablanica primila je brojne prijave građana zbog poplava i prodiranja vode u kuće.

U 1.25 sati stanovnica Pobrežja prijavila je da joj voda ulazi u kuću, dok je u 1.50 mještanin Glodnice zatražio pomoć zbog sličnog problema. U 2.10 u Donjoj Jablanici voda je srušila jednu kuću, a prijavljeno je da je nestala jedna žena koju su mještani pokušavali da pronađu.

U 2.45 je dojavljeno da je u mjestu Zlate srušena još jedna kuća, te da je jedna osoba nastradala, dok se za dvije osobe još uvijek traga. Situacija je tokom noći postajala sve teža, sa sve većim brojem prijava o nastradalima i uništenim objektima.

U 4.35 stanovnik Zlata kod Jablanice prijavio je da je voda odnijela člana njegove porodice, te da mještani pokušavaju da ga pronađu.

Pomoć unesrećenima u Donjoj Jablanici stigla je tek iza šest sati ujutro, dakle punih pet sati nakon poziva u pomoć.

Oko 6.15 sati su došli pripadnici Gorske službe spašavanja i evakuirali nas na sigurnu površinu – kazuju oni koji su se uspjeli spasiti. A, malo ih je.

Svi se pitamo da li se moglo i moralo mnogo više učiniti na prevenciji? I zašto odmah po prvom pozivu na terenu nisu bile sve raspoložive ekipe, od vatrogasaca do Civilne zaštite i Gorske službe spašavanja?

Samo prvi koji su se odazvali akciji spašavanja uspjeli su spasiti određeni broj ljudi.

S obzirom na sve šta se desilo, poplave koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu ostat će upamćene kao najstrahovitije. U samo nekoliko sati na desetine osoba, djece, staraca, žena, muškaraca, izgubilo život.

Materijalne štete su ogromne. Na terenu su brojni stručnjaci, spasilačke ekipe, radnici. S obzirom na razmjer katastrofe koja je zadesila mjesta Donja Jablanica, Konjic, Kiseljak, Kreševo i Fojnicu, još nisu utvrđeni potpuni razmjere poplava.

Dijelovi naselja u ovim opštinama koji su bili skroz pod vodom zahtijevat će dugotrajnu sanaciju. Posebno zabrinjava to što su mnoge porodice ostale bez krova nad glavom, a uskoro počinje zima, što će svakako značajno otežati obnovu kuća.

Nažalost, sličan scenariji desio se i 2014. godine kada su katastrofalnih poplava zajedno sa klizištima raselile su oko 90.000 osoba, srušile blizu dvije hiljade kuća, a oštetile više od 41 hiljadu domova. Šteta se tada procjenjivala na dvije milijarde eura. I tada je najmanje 21 osoba poginula u poplavama. Najviše ljudskih žrtava bilo je u Doboju. Žrtava je bilo i u Maglaju, Bosanskom Šamcu, Bijeljini, Bratuncu, Žepču, Modriči, Sanskom Mostu…

Iz poplava od prije deset godina nismo naučili ništa.

Lekcije iz Donje Jablanice nemaju popravni, jer ljudske živote ništa ne može nadoknaditi!Preporod.info)

akos.ba

Povezani članci