Video

Ugrožena većina: O politici i obrazovanju u Makedoniji 1990-ih godina

U četvrtoj epizodi serijala “Ugrožena većina” govorimo o politici i visokom obrazovanju u Makedoniji 1990-ih godina. Milaim Fejziu, predsjednik Senata Univerziteta u Tetovu, objašnjava kako je osnovan taj univerzitet. Profesor dr. Ljubomir Frčkovski priča o političkoj situaciji u to vrijeme, o razgovorima s evropskim zvaničnicima. Alajdin Demiri govori o nemirima u Gostivaru i Tetovu 1997. godine.

Također, razgovaramo s učesnicima konflikta iz 2001. godine. Ohridski sporazum je među najbitnijim sporazumima postignutim u historiji Makedonije. Međutim, bivši političar Naser Ziberi, učesnik tih pregovora, nije ga potpisao. Vremenom, za neprovođenje tog sporazuma krivica je pala na albansku partiju na vlasti DUI, koja nije odgovorila historijskom zadatku pred Albancima.

S druge strane, tadašnji predsjednik parlamenta Stojan Andov Ohridski sporazum smatra pokretačem za promjenu Ustava.

Bivši diplomata Nano Ružin smatra da je Sporazum polučio ozbiljne pozitivne rezultate, zato što su Albanci počeli dobijati ravnopravan status. Profesor dr. Ljubomir Frčkovski kaže da su makedonski intelektualci iskazivali protivljenje Ohridskom sporazumu jer su smatrali da se njime nastoji uspostaviti etnička federalizacija, da njegovim usvajanjem dolazi do kraha demokratije i da Makedonija postaje interna dvonacionalna država. Arsim Zekoli smatra da je Sporazum iz Ohrida danas prihvaćen 50%. Objašnjava da je makedonska strana produžetak srpskih službi iz osamdesetih godina instaliranih pod utjecajem SANU-a.

Al Jazeera

Povezani članci

Back to top button