Vijesti iz zemlje

BiH: 30. godišnjici genocida u Srebrenici prisustvovaće prijatelji istine iz cijelog svijeta

Vjerski program u povodu Dana šehida u Potočarima predvodio je muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović

Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici obilježavanju će prisustvovati prijatelji istine iz cijelog svijeta, poručeno je u ponedjeljak u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari gdje je obilježena 22. godišnjica od prve kolektivne dženaze, javlja Anadolu.

U Potočarima je obilježen i Dan šehida koji se tradicionalno u Bosni i Hercegovini obilježava drugi dan Ramazanskog bajrama.

Vjerski program u povodu Dana šehida u Potočarima predvodio je muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović.

“Prije 30 godina Rijaset IZ BiH ustanovio je Dan šehida da bude drugog dana ramazanskog bajrama. Ovo je mjesto koje nas poziva, imamo dužnost da ovdje dolazimo, da smo u svim našim šehitlucima”, poručio je muftija Fazlović iz Potočara.

“Kada god dođemo u Potočare osjećamo se dostojanstveno. Ovo je mjesto našeg dostojanstva. Mjesto našeg zavjeta koji glasi da svako od nas naspram svoje dužnosti mora biti odgovoran. Moramo biti odgovorni i odlučni u obavljanju svih naših zadaća. Majke Srebrenice, sve majke naših šehida su inspiracija. Ovo je godina kada obilježavamo 30 godina od genocida. Sa nama će biti ovdje prijatelji istine iz cijeloga svijeta”, poručio je u obraćanju prisutnima Fazlović.

Iz Memorijalnog centra Srebrenica podsjetili su da je na današnji datum 2003. godine ukopano 600 žrtava genocida, te da su u toj godini bile još dvije kolektivne dženaze žrtvama genocida.

Nakon prve obavljene, druga dženaza je bila 11. jula sa 282 ukopane žrtve, a treća dženaza je bila 20. septembra 2003. godine kada je ukopano 107 osoba. Ukupno 989 žrtava genocida je ukopano te godine.

“Obilježili smo ovo mjesto, mjesto zločina i genocida. Naši voljeni, naši šehidi su opomena da se nikad i nikome ne treba da desi i ponovi Srebrenica”, istakla je Munira Subašić, predsjednica udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa”

Memorijalni centar Potočari zvanično je otvoren 20. septembra 2003. godine, a otvorio ga je bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Bill Clinton. U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.765 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.

akos.ba

Povezani članci

Back to top button