EkonomijaVijesti iz zemlje

Trgovci već 9 godina krše zakon: Cijene u apoenima koji nisu u opticaju

Formiranje cijena koje nije moguće platiti novčanim apoenima koji su u opticaju direktno je kršenje zakona, ali je to i dalje praksa brojnih trgovaca u našoj zemlji.

Među inicijativama koje će na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine pokrenuti zastupnici Naše stranke nalazi se i inicijativa zastupnice Miomirke Melank za intenziviranje inspekcijskog nadzora cijena robe u trgovinama kako bi se spriječilo nezakonito isticanje cijena u novčanim apoenima koji nisu u opticaju u našoj državi.

Zakon o unutrašnjoj trgovini u FBiH je nedvosmislen i u članovima 3. i 11. jasno nalaže trgovcima da cijene formiraju i iskazuju u domaćoj valuti u apoenima koji su u opticaju u Bosni i Hercegovini.

Međutim, kako ističe zastupnica Melank u svojoj inicijativi, trgovci su i devet godina nakon što je počela implementacija ovog zakona nastavili praksu isticanja cijena u apoenima koji nisu u opticaju, čime se zakon krši na očigled inspekcijskih organa.

“Zbog nepoštivanja ovih odredbi zakona, građani svakodnevno bivaju oštećeni za iznose koji su pojedinačno mali, ali dugoročno trgovcima donose veliku, neoporezivu zaradu. Zajedničkim radom usmjerenim ka suzbijanju ovakvih mahinacija, učiniti ćemo vrlo važan korak ka zaštiti potrošača u Federaciji BiH”, stoji u inicijativi zastupnice Naše stranke.

Marin Bago iz Udruge za unapređenje kvaliteta življenja Futura kaže da nema smisla kriviti trgovce ako stalno izostaje inspekcijski nadzor.

“Iz našeg desetogodišnjeg iskustva u bavljenju temama iz oblasti zaštite potrošača, saradnja s inspekcijskim organima je na najnižem mogućem nivou. Mnogi problemi su u početnoj fazi jer je izostala reakcija inspekcije. Grad Mostar je najbolji primjer za to. Pored kaznenih prijava i jasnih argumenata, nemamo još uvijek nikakvog dokaza da je inspekcija zaštitila građane od pljačke u komunalnim djelatnostima, a pogotovo na primjeru trovanja stanovništva u slivu Nerertve”, kaže Bago.

Dodaje kako postoje i dokazi da inspektori slušaju političare i izbjegavaju raditi svoj posao.

“Inspekcijski organi su često ništa drugo nego jedna obična sramota. Ne treba generalizirati, uvijek tu i tamo postoji neki pojedinac koji radi, ali sistem je u potpunosti zatrovan i koruptivan”, zaključuje Bago.

klix.ba

Povezani članci

Provjerite također
Close