Svečano otvorena obnovljena Hadži Balina džamija u Mostaru

U sklopu manifestacije „Dani vakufa u Bosni i Hercegovini“, danas je u mostarskom naselju Brankovac, nakon podne-namaza, svečano otvorena obnovljena Hadži Balina džamija. Ovom važnom događaju prisustvovao je veliki broj Mostaraca, vjernika iz okolnih džemata, te predstavnika vjerskog, političkog i društvenog života iz Hercegovine.
Direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, dr. Senaid Zajimović, istakao je kako obnova ove džamije predstavlja mnogo više od pukog građevinskog poduhvata – to je čin vraćanja dostojanstva, kontinuiteta i pravde.
„Ova džamija svjedoči o prisustvu islama u Mostaru i otporu zaboravu. I kada je nasilno srušena 1950. godine, nije nestala iz srca ljudi. Danas vraćamo njen glas u gradski pejzaž i kolektivnu memoriju,“ poručio je Zajimović.
Hadži Balina džamija izgrađena je 1612. godine zajedno s medresom i mektebom, a kroz historiju je bila poznata i kao Karabegova džamija, zbog značajnog utjecaja ulemanske porodice Karabeg. Tokom arheoloških istraživanja 2010. godine otkriveni su njeni originalni temelji. Munara je dodata 1762. godine, kao poklon vakifa Osman-ef. Golića. Današnja obnova izvedena je uz finansijsku podršku Generalne direkcije vakufa Republike Turske, a radove su realizovale firme „Bilsa“ i „Građevinar Fajić“.
Muftija mostarski, dr. Salem-ef. Dedović, podsjetio je da je Hadži Balin vakuf prolazio kroz teška historijska razdoblja, uključujući oduzimanje i zatiranje od strane različitih vlasti. Uprkos svemu, duh vakufa je sačuvan.
„Vakufi poput ovog nadživjeli su sve pokušaje brisanja. Oni su trajno svjedočanstvo snage i plemenitosti vakifa, i danas su ponovo u službi zajednice“, rekao je Dedović.
Sinan Aksu, direktor Generalne direkcije vakufa Turske, naglasio je kako je zaštita vakufskog naslijeđa most između prošlosti i budućnosti, te izrazio zahvalnost što njegova institucija može učestvovati u oživljavanju duhovne baštine Bosne i Hercegovine.
„Svaka obnovljena džamija je poruka nade, mjesto povratka miru i vjeri. To je naša zajednička obaveza prema vrijednostima koje su nam ostavili naši preci“, rekao je Aksu.
Svečanosti je prisustvovao i zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH, prof. dr. Enes-ef. Ljevaković, koji je istakao da je ovo veliki trenutak za muslimane Mostara.
„Zahvalni smo svim institucijama koje su dale svoj doprinos obnovi – posebno Vakufskoj direkciji, Muftijstvu mostarskom i Medžlisu Mostar. Ova džamija je sada ponovo u funkciji i na raspolaganju vjernicima, onako kako je to njen vakif i zamislio“, rekao je Ljevaković.
Na kraju svečanosti, on je uputio posebnu zahvalnost narodu i predsjedniku Republike Turske, Redžepu Tajipu Erdoganu, za stalnu podršku u očuvanju vakufske i islamske baštine u Bosni i Hercegovini.
Ceremoniju svečanog otvaranja džamije obavili su: zamjenik reisul-uleme dr. Enes-ef. Ljevaković, muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović, direktor Generalne direkcije vakufa Turske Sinan Aksu, direktor Vakufske direkcije u BiH dr. Senaid Zajimović, te predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa IZ Mostar, mr. Džafer Alić.
Akos.ba
foto:preporod.info