Historija i tradicija

Na današnji dan umro Mimar Sinan – osmanski genije koji je projektovao most Mehmed-paše Sokolovića

Na današnji dan, 17. jula 1588. godine, u Carigradu (današnjem Istanbulu), preminuo je Koca Mimar Sinan Aga – najznačajniji osmanski arhitekt i vojni inženjer 16. stoljeća, poznat i kao graditelj mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, jednog od simbola osmanske arhitekture u Bosni i Hercegovini.

Rođen 15. aprila 1489. godine u selu Ağırnaz u današnjoj Turskoj, Sinan je potekao iz skromne porodice – njegov otac bio je klesar. U mladosti se školovao za vojnog inženjera, a njegov talenat brzo ga je uzdigao kroz vojne redove sve do pozicije komandira janjičara, gdje je nosio počasnu titulu aga.

Svoje inženjerske vještine usavršavao je na vojnim pohodima, gdje je gradio fortifikacije, ceste, mostove i akvadukte. Oko svoje pedesete godine postavljen je za glavnog arhitektu Osmanskog carstva – poziciju koju je zadržao gotovo pet decenija. U tom periodu ostavio je neizbrisiv trag kroz stotine građevina širom Carstva.

Najpoznatije djelo koje nosi njegov potpis je veličanstvena Sulejmanija džamija u Carigradu, ali i čuveni most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu – arhitektonsko čudo koje se danas nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine.

Zanimljivo je da je njegov učenik Mimar Hajrudin, koji je kasnije projektovao Stari most u Mostaru (također na UNESCO-voj listi), upravo tim projektom položio prijemni ispit kako bi postao Sinanov učenik.

Tokom svoje karijere, Mimar Sinan je projektovao više od 300 objekata: 84 velike i 52 manje džamije, 57 medresa, 18 karavan-saraja, 22 turbeta, 46 hamama, 35 rezidencija, 7 čitaonica, 5 bolnica, 5 akvadukata, 8 mostova i brojne druge objekte javne i vjerske namjene.

Svoj vječni mir pronašao je tik uz sjeverni zid Sulejmanove džamije – remek-djela koje i danas dominira istanbulskim horizontom.

Njegovo djelo i vizija nastavljaju živjeti kroz mostove, džamije i spomenike koji svjedoče o spoju funkcionalnosti i duhovne uzvišenosti u osmanskoj arhitekturi.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button