Šesta godišnjica terorističkog napada u Quebecu: Obilježavanje prvi put u džamiji, mjestu napada
Islamofobiji nije mjesto u Kanadi i moramo nastaviti naš rad kako bismo pomogli muslimanima da se osjećaju sigurno, rekao je kanadski premijer Justin Trudeau
Prvi put nakon šest godina obilježavanje godišnjice terorističkog napada na džamiju u kanadskom Quebecu bit će održano na mjestu gdje se napad i dogodio, javlja Anadolija.
“Veoma je emotivno”, rekla je Maryam Bessiri, glasnogovornica grupe koja je organizovala odavanje počasti žrtvama.
Prije šest godina izveden je teroristički napad na Islamski kulturni centar u Quebecu, u trenucima kada se najmanje 40 vjernika spremalo za obavljanje noćne molitve (jacija-namaza). Na licu mjesta poginulo je šest osoba, starosne dobi od 35 do 70 godina. Žrtve napada su Azzeddine Soufiane (57), Khaled Belkacemi (60), Aboubaker Thabti (44), Mamadou Tanou Barry (42), Ibrahima Barry (39) i Abdelkerim Hassane (41).
Iako su iste noći kao osumnjičeni za napad privedene dvije osobe Muhammed Kadir i Alexandre Bissonnette, nakon kriminalističke obrade za Kadira je ustanovljeno da je bio očevidac, dok je Bissonnette ostao u pritvoru.
Kanadska vlada usvojila je zakon kojim se 29. januar obilježava kao Nacionalni dan sjećanja na napad na džamiju u Quebecu i akciju protiv islamofobije.
Stephen Brown, glavni izvršni direktor Nacionalnog vijeća kanadskih muslimana, koje je najveća muslimanska organizacija u Kanadi, rekao je da kasniji događaji dokazuju da užasi tog dana nisu promijenili stavove prema muslimanima u Kanadi
“Od tog dana, još pet muslimana je poginulo u islamofobičnim napadima u džamiji IMO (Međunarodne muslimanske organizacije) u Torontu, kao i u Londonu, Ontario”, rekao je u nedjeljnom saopćenju za javnost.
Taha Ghayyur, izvršni direktor muslimanske organizacije Pravda za cijelu Kanadu, složio se sa Brownovom ocjenom.
“Stvari su se pogoršale, posebno s nedavnim napadom u Londonu. Također vidimo porast zločina iz mržnje u Kanadi, posebno protiv muslimana”, rekao je Ghayyur prije nedjeljne komemoracije.
Ipak, ima nade. Ranije ove sedmice premijer Justin Trudeau imenovao je zagovornicu ljudskih prava Amiru Elghawaby da prouči i da preporuke za borbu protiv islamofobije.
“To je historijski sastanak. Kanada je prva zemlja u svijetu koja je imenovala predstavnika ili lidera koji će nadgledati i savjetovati o pitanjima islamofobije. Ovo je ogroman korak naprijed. To će nam pomoći da se zalažemo za sistemske promjene u Kanadi i globalno i dati nam kapacitet da izrazimo zabrinutost pravim ljudima na pravim mjestima na mikro i makro nivou”, rekao je Ghayyur.
Istakao je da su muslimani širom svijeta progonjeni i da se to negativno odražava na Kanadu.
“Vjerujemo da islamofobija u Kanadi ne raste u vakuumu. Ona je usko povezana sa globalnim događajima i ideologijama koje direktno ugnjetavaju muslimanske manjine širom svijeta”, rekao je Ghayyur.
U saopćenju u nedjelju, Trudeau je rekao da borba protiv islamofobije mora biti u toku.
“Islamofobiji nije mjesto u Kanadi i moramo nastaviti naš rad kako bismo pomogli muslimanima da se osjećaju sigurno”, rekao je kanadski premijer.
akos.ba